Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Dziś święto polszczyzny

002 1903

Niektórzy język polski lubią nazywać jednym z najtrudniejszych języków świata. Na pewno warto go docenić, zwłaszcza w Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

Język polski wyjątkowym czynią samogłoski nosowe ą czy ę, które nie występują w innych językach słowiańskich. Dla pisarza Marcina Wrońskiego istotą jest tu jednak przymiotnik. – Język polski jest wyjątkowo eleganckim językiem, który szczególnie nadaje się do stylizowania. To trudna sztuka: pisać ładnie po polsku – przyznaje.

O trudności języka polskiego może świadczyć fakty, że sami mamy z nim problem. Zdaniem dr Doroty Filar z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie trzeba podkreśli, że językoznawczy języka nie tworzą. – Ich zadaniem jest kontrolowanie procesu używania języka oraz stanie na straży normy, ale też tę normę w pewnym momencie muszą modyfikować. Język rozwija się z pomocą wszystkich jego użytkowników – tłumaczy. – Ogromny procent w języku polskim stanowią słowa, które zostały swego czasu zapożyczone. Zdrowo rozwijający się język jest jak zdrowo rozwijający się człowiek, który czerpie bogactwo kulturowe, bogactwo myśli od sąsiadów – podkreśla dr Filar.

Język ojczysty to nie tylko słowa, których używamy, ale i sposób, w jaki je wypowiadamy. – Najczęstsze problemy to mówienie za szybko, hiperpoprawność oraz niepoprawne akcentowanie – wymienia logopeda Agnieszka Zielińska.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzimy z inicjatywy UNESCO, od 1999 roku. Ma on chronić różnorodność językową. Według wyliczeń UNESCO, niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem.

KosI

Fot. pixabay.com

Exit mobile version