Folder wydany z okazji jubileuszu Lublina bez kobiet. W okazjonalnym wydawnictwie zatytułowanym „700 lat Lublina. Wielki Jubileusz 1317-2017” na liście ważnych dla Lublina postaci nie ma ani jednej kobiety. Wydawnictwo skrytykowali działacze Partii Razem.
– Taka anachroniczna narracja pomija rolę kobiet w historii miasta – mówi Katarzyna Zabratańska z Partii Razem. – Lublinowi nie brakuje zasłużonych pań. Jest to dla nas niepokojący fakt, zważywszy na to, że w ciągu tych kilkuset lat jesteśmy w stanie wymienić kilkanaście, jeśli nie kilkaset kobiet, które w istotny sposób przyczyniły się do rozwoju miasta. Stojąc na tle magistratu od razu na myśl przychodzi Wanda Papiewska czy Józefa Kunicka, które uważamy, że powinny być uhonorowane w materiałach, które też dotyczą współczesnej perspektywy. Za istotne uważamy zwrócenie uwagi na to, że miasto nadmienia, że są realizowane projekty dotyczące kobiecości w Lublinie, ale z drugiej strony daje się zauważyć przejaw ignorancji i jednak zapomnienia, więc być może te działania mają bardziej charakter fasadowy, niż praktyczny, edukacyjny i równouprawniający.
Jak wyjaśnia rzecznik obchodów 700-lecia Katarzyna Duma wybór treści do katalogu był subiektywny, a w kolejnym, rozszerzonym wydaniu informacje zostaną uzupełnione.
– To był wybór redakcji, który był konsultowany z historykami. Nie jest to ostateczna wersja folderu. On będzie wznawiany. Teraz wydaliśmy tylko 400 egzemplarzy – zaznacza Duma.
Zdaniem Małgorzaty Surmacz z Muzeum Historii Lublina, kobiety miały znaczący wpływ na rozwój polityczny, naukowy i kulturalny miasta.
– Potrafiły łączyć role aktywistek z rolą żon i matek. One przez stulecia były tą częścią społeczeństwa, dzięki, której ludność funkcjonowała i o różnych wydarzeniach historycznych one decydowały. (…) W naszych zbiorach zachowała się fotografia Lucyny Żukowskiej w stroju weteranki. Zwykle postać weterana kojarzy nam się z postacią mężczyzny. Myślę, że Lublin może się pochwalić wybitnymi literatkami – zaznacza Surmacz.
Ratusz odpowiada, że wykaz postaci wymienionych w publikacji postaci była konsultowana z historykami. – Ale nie jest to lista zamknięta i czekamy na sugestie, kto mógłby się znaleźć w kolejnych edycjach – mówi rzecznik obchodów 700-lecia Lublina, Katarzyna Duma. – Folder będzie uzupełniany.
Skrytykowany folder został wydrukowany w zaledwie kilkuset egzemplarzach. Nowa edycja ma się ukazać w maju.
PaSe / KosI
Fot. pixabay.com