Związków 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej z powiatem puławskim poszukują członkowie stowarzyszenia „Wołyński Rajd Motocyklowy”. Kilka tygodni temu podjęli oni decyzję o utworzeniu grupy rekonstrukcyjnej właśnie w oparciu o tę jednostkę wojskową.
– Takie związki odkryliśmy na kazimierskim cmentarzu parafialnym. Jest tutaj pochowana sanitariuszka z 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej – Felicja Korzeniowska pseudonim Czarna Marysia. Została ona ekshumowana spod Lubartowa, gdzie zginęła 19 lipca 1944 roku. Prawdopodobnie jej prochy trafiły na cmentarz parafialny w Puławach w 1991 roku – mówi prezes Stowarzyszenia, Henryk Kozak. – Jesteśmy w trakcie rozgryzania zagadki, czy jej prochy były faktycznie ekshumowane, czy był to tylko symboliczny grób. Trwają poszukiwania dokumentów – dodaje.
– Grób zachował się w bardzo dobrym stanie. Jest opatrzony dwoma tablicami: współczesną z roku 91 i wcześniejszą – pewnie z lat 80’ – mówi Anna Soria, która zaangażowała się w poszukiwanie dokumentów dotyczących tej postaci.
– Dobrze, że w ten sposób przypomniana zostanie działalność Dywizji, która była jedną z najlepiej zorganizowanych grup partyzanckich, które działały w czasie II wojny światowej – uważa nauczyciel historii, Marcin Pisula. Sama jednostka nie walczyła bezpośrednio w Kazimierzu, ale jednak te związki są, jest ich coraz więcej – pojawia się coraz więcej postaci osób z Kazimierza – dodaje.
Pomysł podoba się także dyrektorowi Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym – Jerzy Arbuz. Według niego grupa rekonstrukcyjna daje szansę kontaktu młodych ludzi z rzeczywistością wojskową, jest to także bardzo dobra lekcja historii.
27 Wołyńska Dywizja Piechoty Armii Krajowej (27 DP AK) była to wielka jednostka piechoty Armii Krajowej utworzona z sił Okręgu Wołyń w ramach akcji „Burza”. W marcu 1944 roku liczyła około 6000 żołnierzy. Po wkroczeniu Armii Czerwonej została zmuszona do złożenia broni. Oficerów w większości zesłano do łagrów w ZSRR lub uwięziono. Część żołnierzy wstąpiła do oddziałów Z. Berlinga, pozostali podzielili los swoich dowódców.
Spotkanie organizacyjne dotyczące powstania grupy rekonstrukcyjnej zaplanowano w sobotę 11 lutego o 15.00 w Starej Wozowni w Kazimierzu Dolnym.
ŁuG
Fot. Łukasz Grabczak