77-letnia kobieta, która zmarła wczoraj w szpitalu w Zamościu, to pierwsza śmiertelna ofiara grypy w tym roku w naszym regionie.- Kobieta miała inne schorzenia, do których dołączyła się grypa – informuje kierownik Oddziału Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie, Beata Nadolska.
W sumie do szpitali z powodu tej choroby trafiło 115 osób, w tym aż 70 w ubiegłym tygodniu. W styczniu na grypę zachorowało 13 103 osób.
W ubiegłym tygodniu do lekarzy zgłosiło 5874 chorych. Tydzień wcześniej pacjentów było 7229, co oznacza że spada ilość nowych zachorowań. Najwięcej osób choruje w Lublinie, Świdniku oraz Biłgoraju. Wcześniej przeważała liczba chorych dzieci. – Teraz choruje jednak więcej osób w wieku 15 – 64 lata, czyli grypa objęła całą populację mieszkańców Lubelszczyzny – mówi Beata Nadolska. Ubiegły tydzień był rekordowy pod względem hospitalizacji. O ile wcześniej do szpitali trafiało około 40 – 45 pacjentów tygodniowo, tak w ostatnich dniach lekarze wypisali aż 70 skierowań. – Głównie z problemami ze strony układu oddechowego – dodaje kierownik Nadolska.
Jednak kulminacja sezonu grypowego dopiero przed nami. – W ubiegłym roku mieliśmy powyżej 400 hospitalizacji i niestety było 8 zgonów. Szczyt zachorowań przypadł na luty – informuje Beata Nadolska. – Myślę, że trochę bagatelizujemy grypę, bo faktycznie może to być kilka dni nagłego zachorowania z wysoką gorączką. Poza tym jest około 200 wirusów „oddechowych”, które powodują podobne objawy i jakoś sobie z tym radzimy. Wydaje nam się, że damy sobie radę i z grypą.
Jednak nie zawsze jest to takie proste. Dlatego tak ważne jest stosowanie środków zaradczych. – Przed następnym sezonem trzeba pamiętać o szczepieniu, które jest najbardziej skuteczną metodą zapobiegania grypie. Pojawiają się wprawdzie głosy ludzi, którzy mimo szczepienia zachorowali, ale z pewnością przechorowanie wtedy jest lżejsze i nie występują powikłania. W województwie lubelskim szczepi się zaledwie 16-1,8% mieszkańców, z czego bardzo dużo są to osoby powyżej 65 roku życia, które mają szczepienia bezpłatne z programów samorządowych – mówi Nadolska.
TSpi / PaSe / opr. ToMa
Fot. Pawel998 /wikipedia.org/