UMCS sprzeda tylko pałace

pm umsc01 1

Pracownicy Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie nie zgodzili się, aby uczelnia sprzedała siedzibę przy ulicy Narutowicza. Zgoda pracowników była warunkiem do wystawienia nieruchomości na sprzedaż.

Budynek – którego wartość oszacowano na 15 milionów złotych – pozostanie więc własnością uczelni.

Siedziba Instytutu Pedagogiki UMCS to dawna Szkoła Wojewódzka Lubelska, wzniesiona w połowie XIX wieku. Duży wkład w jej powstanie miał Józef Skłodowski, dziadek Marii Skłodowskiej-Curie, patronki UMCS-u. Do tej szkoły uczęszczał m.in. Bolesław Prus. Budynek został wyremontowany wewnątrz. Jest też przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.   

Uczelnia sprzeda natomiast pałace przy placu Litewskim. W ich przypadku decyzję podjął kilka dni temu Senat uczelni. Budynki wyceniono na 18 milionów złotych.

Studentów z placu Litewskiego UMCS planuje przenieść do nowej siedziby, którą chce wybudować na terenach powojskowych u zbiegu ulic Pagi i Głębokiej. Inwestycje ma rozpocząć się jeszcze w tym roku.

TSpi

Spotkanie pracowników z władzami Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie ws. sprzedaży budynku Instytutu Pedagogiki, 01.02.2017, fot. Piotr Michalski

Exit mobile version