Zmarła Danuta Szaflarska, aktorka teatralna i filmowa. Miała 102 lata. W imieniu rodziny oraz zespołu poinformował o tym TR Warszawa.
W jej dorobku artystycznym znalazło się blisko 80 kreacji filmowych i około stu teatralnych. Popularność przyniosła jej rola w „Zakazanych piosenkach” Leonarda Buczkowskiego, gdzie stworzyła pamiętną kreację Haliny Tokarskiej. Sukcesem była też postać Krysi Różyckiej w „Skarbie”, również Buczkowskiego. Po latach krytycy nazwali aktorkę „pierwszą amantką powojennej kinematografii”. Później grała między innymi w „Dolinie Issy”, „Pożegnaniu z Marią”, „Żółtym szaliku”, „Królowej chmur” i w obrazie „Pora umierać”.
W 2009 roku otrzymała Złotą Kaczkę dla najlepszej aktorki stulecia kina polskiego.
Danuta Szaflarska od lat 50. ubiegłego wieku jest związana z teatrami stolicy – najpierw Współczesnym, potem – Narodowym i Dramatycznym. Gościnnie występowała na niemal wszystkich warszawskich scenach. Jako aktorka Teatru Rozmaitości, mimo sędziwego wieku -100 lat – występowała w sztuce Doroty Masłowskiej „Między nami dobrze jest”.
Aktorka jest laureatką wielu prestiżowych wyróżnień, między innymi otrzymała Wielką Nagrodę Dwóch Teatrów – Radia i Telewizji za całokształt pracy artystycznej i nagrodę honorową Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Operatorskiej „Camerimage”. W 2007 roku uhonorowano ją Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Ma swoją gwiazdę w Alei Gwiazd na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi.
Za „wieloletni, najwyższej próby kunszt aktorstwa scenicznego i ekranowego” w 2013 roku Danuta Szaflarska dostała od Fundacji Kultury Polskiej nagrodę Złote Berło. Dwa lata temu została odznaczona Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, za wkład w rozwój polskiej kultury oraz działalność na rzecz niepodległości i przemian demokratycznych.
W ostatnich latach wystąpiła w filmach „Jeszcze nie wieczór”, „Janosik, prawdziwa historia” i w „Pokłosiu”. W 2012 roku zagrała w dokumencie „Inny świat”, poświęconym jej życiu, a dwa lata później w filmie Grzegorza Jarzyny „Między nami dobrze jest” .
IAR
Fot. Mariusz Kubik, www.mariuszkubik.pl – Praca własna = Kmarius, CC BY 3.0, /wikimedia.org/