Mama Hamidy pochodzi z Zamojszczyzny, w jej domu nie mówiło się nic o II wojnie światowej, bo było to dla członków rodziny zbyt bolesne. Znajomi domyślają się, że chodzi o dramat Dzieci Zamojszczyzny. Po skończeniu studiów medycznych, w czasie stanu wojennego, ucieka z małą Hamidą do kraju męża – Syrii, bo boi się o przyszłość dziecka. Kiedy Hamida rodzi syna Adasia w Syrii trwa wojna. Ucieka stamtąd z mężem i dzieckiem do Polski, bo boi się o jego przyszłość.
Na KUL-u podczas studiów znajdują przyjaciół, pracują nad doktoratami, próbują wić swoje gniazdo od nowa.
Zachęcam do słuchania tej niezwykłej historii, która podpowiada nam, że nie wszystko w życiu zależy tylko od nas i nigdy nie wiadomo gdzie nas rzuci los…
O Lublinie, w którym studiuje ponad 6300 studentów obcokrajowców, o tym jak KUL pomógł polsko-syryjskiej rodzinie z małym dzieckiem, o niezwykłej postawie pracowników naukowych tej uczelni i o ludziach, organizacjach pozarządowych gotowych do współpracy z uchodźcami w imię chrześcijańskich wartości będziemy mówić w audycji. Gośćmi programu będą: Hamida Alsayed, Assef Salloom, dr Tomasz Sieniow – prawnik KUL, Wiktoria Herun z Urzędu Miasta Lublin, Ewa Kozdraj – prezeska Stowarzyszenia dla Ziemi i dr Magdalena Kawa – politolog.
Realizacja akustyczna: Jarosław Gołofit.
Na „Kalejdoskop regionalny” w sobotę tuż po godzinie 11.00, zaprasza Czesława Borowik.
Fot. nadesłane / SzyMon