05.03.2017 „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa”

joanna 1 1

Joanna Zętar z Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN opowie o darze fotograficznym jaki otrzymał Lublin. Jest to kolejna część „lubelskiej” spuścizny Edwarda Hartwiga przekazana przez jego córkę, Ewę Hartwig-Fijałkowską. Zaprosimy też na Urodzinach Czechowicza, które w tym roku przypadają w okrągłą 70. rocznicę pierwszej emisji „Poematu o mieście Lublinie” na falach Polskiego Radia. Zajrzymy także na blog Joanny Zętar, w którym autorka poszukuje zapomnianej pamięci i uczy nas czytania przestrzeni.

Ewa Gruda, dyrektor Muzeum Książki Dziecięcej, opowie m.in. o tym, jakie miejsce w twórczości Bohdana Butenki zajmują plakaty. „Bohdan Butenko. Plakaty” to wystawa zorganizowana przez Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.  Pokazuje mniej znanej części twórczości Bohdana Butenki, legendarnego grafika, ilustratora współtworzącego takie zjawiska kulturalne powojennej Polski, jak Polską Szkołę Plakatu oraz Polską Szkołę Ilustracji.

Aleksandra Zińczuk zaprosi na seminarium pt. „Jerzy Nowosielski w Lublinie”. W Lublinie możemy podziwiać ikonostas jego autorstwa: w 1989 roku artysta wykonał go do neogotyckiej kaplicy Metropolitalnego Seminarium Duchownego. Swojego profesora wspominać będą m.in. jego uczniowie, artyści: Małgorzata Skałbania i Piotr Łucjan. Oboje pokażą też swoje prace. Seminarium zostało przygotowane w ramach obchodów Wielkiego Jubileuszu 700-lecia lokacji Lublina na prawie magdeburskim i sezonu otwartych tygodni tematycznych „Przeżywaj historię” .

„Bob Dylan i spadek po kontrkulturze”, pod takim hasłem odbyła się we wtorek w Teatrze Starym w Lublinie „Bitwa o literaturę”. Gośćmi Jerzego Sosnowskiego byli Jerzy Illg, edytor, publicysta, krytyk literacki, w roku 1968 uczestniczy w pierwszych zlotach polskich hippies oraz Jerzy Jarniewicz, poeta, krytyk literacki, tłumacz. „Nobel dla Dylana został przyjęty jako symboliczne uznanie dorobku kontrkultury za pełnoprawny element dziedzictwa naszego kręgu kulturowego. Co prawie pół wieku po „lecie miłości” (1968–1969) pozostało z tamtego nurtu?” – pytał Jerzy Sosnowski. Goście Teatru Starego wrócili też do dyskusji, jaką wywołało otrzymanie przez Dylana nagrody Nobla.

Tuż po godzinie 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska

Na zdjęciu od lewej Joanna Zętar i Grażyna Lutosławska /fot. Dorota Julianna Mościbrodzka – materiał nadesłany/

Exit mobile version