12.03.2017 „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa”

jarek3 1

Z Jarosławem Cymermanem, kierownikiem Muzeum im. Józefa Czechowicza, przypomnimy o przypadających w środę urodzinach poety. Opowiemy o miejscu, w którym przyszedł na świat, a także o tym, jaką rolę w życiu Czechowicza odegrało radio. W Ośrodku Brama Grodzka Teatr NN, już po raz siedemnasty, czytaniem „Poematu o Mieście Lublinie” świętowane będą „Urodziny Józefa Czechowicza”, na które także zaprosimy.

„Poemat o Mieście Lublinie” Józefa Czechowicza powstał w 1943 roku jako tekst napisany specjalnie dla radia. W „Expressie Lubelskim” – co odkrył Tomasz Pietrasiewicz – pod datą 7 lipca 1937 roku czytamy: „W dniu 9 lipca b. r. o godz. 21 m 45 Polskie Radio nada w programie ogólnopolskim kwadrans poetycki poświęcony Lublinowi. Będzie to poemat znanego poety lublinianina Józefa Czechowicza napisany specjalnie dla Polskiego Radia.” Czytali go wtedy Antoni Bohdziewicz i Irena Kwiatkowska. Dziesięć lat temu Witold Dąbrowski spotkał się z Ireną Kwiatkowską i poprosił ją o przeczytanie fragmentu. Przywołamy to w programie.

Międzynarodowa, pokonkursowa wystawa plakatu Ecuador Poster Bienal otwarta zostanie 16-go marca w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Zobaczymy około trzystu najlepszych prac artystów z ponad trzydziestu krajów. Prace te zostały wyselekcjonowane przez międzynarodowe jury spośród 9620 nadesłanych na konkurs. Wśród laureatów Międzynarodowego Biennale Plakatów w Ekwadorze są też polscy artyści. Główny konkurs i towarzysząca mu prezentacja odbyła się we wrześniu 2016 roku w Quito w Ekwadorze. Kuratorka wystawy, Anna Kłos i Bartosz Wójcik z CSK będą gośćmi programu.

Czy przyglądając się marynarce, możemy powiedzieć coś o czasach, w których się ją nosiło? Czy i jak moda reaguje na nastroje społeczne? Jak jest obecna w sztukach pięknych, literaturze, kulturze popularnej i polityce, a jaki czy te dziedziny wpływają na modę? Gośćmi Grażyny Lutosławskiej podczas „Bitwy o kulturę” w Teatrze Starym byli: Aleksandra Boćkowska, autorka książki „To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL” i Janusz Noniewicz, założyciel i kierownik Katedry Mody Wydziału Wzornictwa ASP w Warszawie. W programie przywołamy fragmenty wieczoru.

O najnowszym numerze Kwartalnika Akcent opowie Łukasz Janicki. Zaprosimy też na wtorkowe spotkanie w Studiu im. Zbigniewa Stepka w Radiu Lublin, gdzie odbędzie się promocja pisma.

Po 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.

Na zdjęciu Jarosław Cymerman i Grażyna Lutosławska /materiał nadesłany/

Exit mobile version