Wydaje się, że o Holokauście wiemy już wszystko, tymczasem wyjątkowe znalezisko archeologiczne – zawieszka z imieniem i datą urodzenia zamordowanej w Sobiborze dziewczynki z Amsterdamu, poruszyło, niemal równocześnie, wiele osób w Polsce i w Holandii – kraju, w którym przez dziesięciolecia nie mówiło się głośno o zagładzie…
Okazuje się, że 70 lat po tragicznych wydarzeniach chcemy znać nie tylko listy transportowe z nazwiskami pomordowanych, ale losy każdego z nich. Jak żyli, co robili, jakich mieli przyjaciół, jakie charaktery – chcemy znać Ich historię, nawet jeśli była bardzo krótka, tak jak 6-letniej Lei…
70 lat to także czas, który musiał upłynąć, by dla Holendrów pytania o losy obywateli ich kraju stały się ważniejsze niż pewnego rodzaju wstyd czy chęć zapomnienia „trudnej” historii. To także czas, gdy ocaleli „mogą”, często za namową swoich dzieci, wrócić do miejsc, gdzie zginęli ich najbliżsi. Przeszłość zamknięta w przedmiotach, takich jak zawieszka z Sobiboru, sprawia, że stawiamy nowe pytania o zbrodnie, o losy, o zrozumienie i o pamięć.
Spotkajmy się w czwartek po 20.00. Magda Grydniewska, Katarzyna Michalak, zapraszamy.
Fot. archiwum