Tadeusz Mysłowski – malarz, grafik, rzeźbiarz, autor instalacji i fotografik, artysta dzielący czas między Lublinem a Nowym Jorkiem, podarował Muzeum Lubelskiemu swoją kolekcję współczesnych grafik i rysunków. Prace można od piątku oglądać na wystawie. Na stronie muzeum czytamy: „Jest to pierwsza w Polsce odsłona prywatnych zbiorów Kolekcjonera licząca blisko 250 prac gromadzonych przez ponad pół wieku przez artystę świadomego roli i wartości, jaką grafika odgrywa w historii sztuki. Kolekcja jest świadectwem związków Tadeusza Mysłowskiego zarówno z Nowym Jorkiem, gdzie osiadł, jak i Lublinem, do którego wciąż wraca. Obok wybitnych przedstawicieli polskiej sztuki współczesnej, takich jak m.in.: Jan Berdyszak, Henryk Berlewi, Stanisław Dróżdż, Stanisław Fijałkowski, Józef Gielniak, Jerzy Nowosielski, Roman Opałka, Jan Pamuła, Jerzy Panek, Konrad Srzednicki, Henryk Stażewski, Mieczysław Wejman, znajdują się również prace artystów z zagranicy, którzy odegrali ważną rolę w formowaniu osobowości twórczej Kolekcjonera, m.in. Pieta Mondriana, Josepha Albersa, Jaspera Johnsa, Jeana Arpa. Kolekcję zamykają prace wybitnych klasyków XX wieku: Josepha Beuysa, Salvadora Dalego, Marcela Duchampa, Wassilego Kandinskiego, Pabla Picassa, Andy’ego Warhola”. Kolekcja przekazana Muzeum Lubelskiemu jest drugim darem artysty dla miasta. W 1999 roku w jednym z baraków byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku Tadeusz Mysłowski zrealizował wraz ze Zbigniewem Bargielskim multimedialną instalację „Shrine”. Tadeusz Mysłowski i kuratorka ekspozycji, Anna Hałata będą gośćmi „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”.
Zmarł Wojciech Młynarski. Artysta za kilka dni obchodziłby 76. urodziny. Debiutował na początku lat 60. na scenie klubu studenckiego Hybrydy. Z tego okresu pochodzą między innymi teksty „W co się bawić” czy „W Polskę idziemy”. W latach 70. zaczął pisać większe formy, w tym m.in. libretta operowe i musicalowe. Wojciech Młynarski był autorem ponad dwóch tysięcy tekstów, które wykonywał przede wszystkim sam, ale śpiewali je także m.in. Ewa Bem, Hanna Banaszak, Michał Bajor, Skaldowie. W programie wrócimy do rozmowy z Wojciechem Młynarskim, jaką Grażyna Lutosławska przeprowadziła kilkanaście lat temu przy okazji jednego z recitali, z jaki, artysta wystąpił w Lublinie. O autorytetach, rodzinnych tradycjach, melorecytacji, historii „Kartoflanki” w Hybrydach i historii piosenki „Róbmy swoje”.
„stanąłem na ziemi w lublinie. tu mnie skrzydłem uderzyła trwoga… Medium przepowiedziało mi, że w 1939 roku wyciągnę nogi i zdobędę sławę. Gralewski uważał, że horoskop od wróżki Pari-Banu był honorarium za to, że wplotłem jej imię w wiersz reklamujący słodycze. Mrozowski zapamiętał, że robiłem go sam.” – taki tekst przeczytaliśmy 15 marca, w dniu urodzin Józefa Czechowicza na FB na profilu „Kalendarz Czechowicza”. W dniu imienin poety gościem „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” będzie Agnieszka Dybek, która profil wymyśliła i prowadzi.
Jarosław Cymerman zaprosi na dwa spotkania organizowane przez Muzeum Czechowicza w czwartek: na Wydziale Humanistycznym UMCS spotkanie poświęcone katastrofizmowi w polskiej poezji z udziałem Krzysztofa Jeżewskiego, prof. Andrzeja Tyszczyka (KUL), prof. Arkadiusza Bagłajewskiego (UMCS), prof. Andrzeja Niewiadomskiego (UMCS), dr. Aleksandra Wójtowicza (UMCS) oraz o godz. 17.00 – spotkanie w Muzeum Czechowicza, podczas którego Krzysztof Jeżewski opowie o Czechowiczu-katastrofiście, a Grażyna Sędzimir-Blanc o pobytach Czechowicza w Paryżu.
Słowa profesora Johna Keatinga z filmu „Stowarzyszenie umarłych poetów”: „Nie czytamy i nie piszemy poezji, bo jest ładna. Czytamy i piszemy poezję, bo należymy do gatunku ludzkiego, którym targają namiętności. Medycyna, prawo, inżynieria , biznes to szlachetne cele, niezbędne do życia. Ale poezja, piękno, romantyzm, miłość nadają naszemu życiu sens.” Zainspirowały młodzież w IX LO im. Kopernika do zorganizowania cyklu spotkań w amfiteatrze na „Poczekajce” w Międzynarodowym Dniu Poezji. Opowie o tym Wiesława Turżańska.
Zaprasza Grażyna Lutosławska.
Fot. Anna Hałata (na zdjęciu Tadeusz Mysłowski i Grażyna Lutosławska)