Małgorzata Skałbania to mieszkająca w Lublinie poetka, malarka i graficzka. Jest absolwentką ASP w Krakowie, dyplom robiła u profesora Jerzego Nowosielskiego. W przeddzień Międzynarodowego Dnia Teatru odwiedzimy ją w pracowni tapicerskiej w Teatrze Osterwy, gdzie pracuje. Zapytamy dlaczego to dla niej ważne miejsce, porozmawiamy też o tym, kim był dla niej Jerzy Nowosielski, czym są publikowane w Polsce i za granicą wiersze, o Molierze i o sztuce, którą napisała po spotkaniach z Andrzejem Golejewskim.
Monika Rokicka z Centrum Spotkania Kutltur zaprosi na Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, który będzie miał swą premierę w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Rozpocznie go 2-go kwietnia polska premiera IV kwartetu smyczkowego Krzysztofa Pendereckiego.
Razem z Krystyną Rybicką, szefową Ośrodka Książki Obrazkowej Oko i kuratorką wystawy plakatów Bohdana Butenki, która już tylko przez kilka dni czynna będzie w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, opowiemy o tym, jaki wpływ na pokolenia widzów i czytelników ma jego twórczość.
Bitwa o kulturę, jaka rozegrała się we wtorek w Teatrze Starym nosiła tytuł „Kraina La La, czyli o musicalach i kinie”. „Hollywood i Broadway. W jaki sposób film żyje dziś z musicalowego fenomenu, na czym polega sprzężenie zwrotne między wielkimi broadwayowskimi przebojami a Fabryką Snów? – pyta Łukasz Drewniak, który prowadził spotkanie. – Co kino zrobiło z musicalem i co musical zyskał dzięki Hollywood. Przed sukcesem „La La Land” były przecież fenomeny „Moulin Rouge”, „Chicago”, „Nędzników”… Dlaczego Broadway potrzebuje filmowych historii, czyli skąd i dlaczego wziął się „Shrek”, „Rodzina Adamsów”, „Spamalot”, „A Very Potter Musical”, „Mamma mia”. W programie przywołamy fragment rozmowy, której gośćmi byli Jacek Mikołajczyk i Daniel Wyszogrodzki.
„Galeria postaci” odbędzie się w niedzielne popołudnie w Muzeum na Zamku w Lublinie. Po raz piąty za sprawą Jana Kondraka, gościa „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”, będzie można posłuchać młodych artystów śpiewających piosenkę literacką, a także, jak mówi pomysłodawca wydarzenia, „felietonów, opowieści, swoistych „kazań”, prowadzonych przez osobowości świata nauki i literatury”.
Na program, tuż po godzinie 7.00, zaprasza Grażyna Lutosławska.
Na zdjęciu Małgorzata Skałbania (po prawej) i Grażyna Lutosławska /fot. Mariusz Orpik/