Reportażystka Radia Lublin, redaktor Agnieszka Czyżewska-Jacquemet (na zdj.) znalazła się wśród kobiet nagrodzonych 7 marca 2017 roku Medalem Prezydenta Miasta Lublin.
Wyróżnienia trafiły do lublinianek, które swoją aktywnością prywatną i zawodową przyczyniają się do rozwoju i promocji miasta, a także angażują się w pracę na rzecz mieszkańców Lublina.
– Bardzo się cieszę. Jestem zaskoczona i dumna, że akurat przypada 700-lecie Lublina. Mam nadzieję, że wysoka komisja wzięła pod uwagę jakość mojej pracy, reprezentowanie miasta na zewnątrz, czyli mój udział w wydarzeniach międzynarodowych i tych, które do nas przyjechały ze świata. Może przede wszystkim jest to docenienie samego reportażu, który jest bardzo trudną sztuką i coraz rzadziej uprawianą – z wyróżnienia cieszy się redaktor Agnieszka Czyżewska-Jacquemet.
Agnieszka Czyżewska-Jacquemet od 20 lat pracuje w Redakcji Reportażu Polskiego Radia Lublina. Współpracuje również z Studiem Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia w Warszawie. Jest jurorem krajowych i międzynarodowych konkursów sztuki radiowej, a także laureatką kilkudziesięciu nagród. W 2014 r. została uznana 2014 Radiową Reportażystką Roku, zdobywając najważniejszą polską nagrodę w tej dziedzinie, Złotego Melchiora. W 2015 r. otrzymała główną nagrodę w kategorii „reportaż radiowy” w konkursie Grand Press 2015. W 2016 roku została wyróżniona Prix Europa Special Mention za reportaż „Gówniany interes”.
Podczas uroczystości specjalny Medal 700-lecia otrzymała najstarsza żyjąca Polka, urodzona w 1905 roku mieszkanka Lublina, Jadwiga Szubartowicz.- To medal, którym chcemy podziękować osobom zasłużonym, zaangażowanym w życie naszego miasta, a w sposób oczywisty pani Jadwidze się on należy jako pierwszej – stwierdził prezydent Lublina, Krzysztof Żuk.
Pani Jadwiga medal otrzymała za wielką pogodę ducha i otwartość na drugiego człowieka. Chętnie dzieli się doświadczeniem swego długiego życia, emanuje patriotyzmem i miłością do drugiego człowieka.
Ponadto Medalem Prezydenta Miasta Lublin zostały wyróżnione:
Ewa Tutka – manager koncertowy zespołu Bajm i Beaty Kozidrak.
Anna Chołota – właścicielka salonu wizażu i stylizacji, który istnieje na rynku 45 lat. Laureatka wielu prestiżowych nagród. Międzynarodowy szkoleniowiec, egzaminator, jurorka w konkursach piękności.
Maria Sękowska – adiunkt ze stopniem naukowym dr hab. w Zakładzie Grafiki Warsztatowej Instytutu Sztuk Pięknych UMCS. Jest członkiem artystycznych grup i stowarzyszeń. Uprawia malarstwo, rysunek, grafikę. Uczestniczka ponad 50 wystaw zbiorowych i ponad 50 indywidualnych w kraju i za granicą.
Barbara Luszawska – wieloletnia animatorka życia kulturalnego Lublina. Związana z Centrum Kultury w Lublinie, wcześniej z Lubelskim Domem Kultury. Jej autorskim projektem jest Lublin Jazz Festiwal – największe tego typu wydarzenie w regionie. Współinicjatorka i koordynatorka projektu Land Art Festiwal, realizowanego wspólnie z Jarosławem Koziarą.
Mariola Zagojska – śpiewaczka i pedagog, do czerwca 2010 roku solistka Teatru Muzycznego w Lublinie (sopran).
Danuta Nowakowska-Bartłomiejczyk – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 w Lublinie. Autorka obszernego kursu on-line, dedykowanego nauczycielom, uczącym się języka polskiego poza granicami kraju. Aktywnie współpracuje z Ośrodkiem „Brama Grodzka – Teatr NN” i ze Stowarzyszeniem Pedagogów i Animatorów Klanza.
Dr Urszula Lewartowicz – autorka licznych publikacji naukowych. Od roku 2002 prowadzi zajęcia teatralno-recytatorskie dla młodzieży z niepełnosprawnością. Opiekun, instruktor i reżyser Teatru Akademickiego UMCS w Lublinie.
Iwona Maikowska – lublinianka, wolontariuszka Stowarzyszenia „Mówimy NIEboRAKOWI”, które zapoczątkowało ogólnopolską akcję „Włosem w Raka”. Inicjatorka i koordynatorka tej inicjatywy w Lublinie i województwie lubelskim.
Zofia Ratyńska – przez ponad 50 lat związana zawodowo z szeroko rozumianą polityką społeczną. Współtworzyła nowe struktury pomocy społecznej. Pracowała w Departamencie Polityki Społecznej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego, później w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej.
PaSe / nadesłane / opr. ToMa
Fot. Piotr Michalski