Przez lata komunistyczne władze przedstawiały ich jako wrogów państwa polskiego. Dzisiaj mówimy o nich Żołnierze Wyklęci. W dzień pamięci o ofiarach powojennych represji w całej Polsce odbywają się uroczystości.
W Białej Podlaskiej imię Żołnierzy Wyklętych nadano nowo wybudowanemu rondu przy ulicy Janowskiej. W uroczystości wziął udział Piotr Jasiński – wnuk żołnierza Armii Krajowej Władysława Jasińskiego ps. Grab oraz syn represjonowanego w czasach komunistycznych Zbigniewa. – Cieszę się, że pamięć nie zginęła. Myślę, że mój ojciec i mój dziadek też podzieliliby tę radość.
Władysław Jasiński był członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej w Obwodzie Tomaszów Lubelski. Podczas akcji „Burza” był dowódcą 9. kompanii 34. PP AK. Pozostał w konspiracji, pełniąc funkcje: komendanta rejonu IV Obwodu AK, a od września 1945 roku komendanta Podobwodu „Bug” Obwód Biała Podlaska WiN.
Zbigniew Jasiński był współorganizatorem i dowódcą konspiracyjnej młodzieżowej organizacji „Wolność i Niepodległość”. Aresztowany w 1953 roku, skazany na 8 lat więzienia.
MaT
Fot. pixabay.com