Dla uczciwych podatników nic się nie zmieni. Krajowa Administracja Skarbowa zaczęła działalność

szpakowska

1 marca zaczęła funkcjonować Krajowa Administracja Skarbowa, łącząca kompetencje administracji podatkowej , Służby Celnej i kontroli skarbowej. Co to oznacza dla podatników?

– Generalnie dla uczciwych podmiotów nic się nie zmieni – stwierdziła na antenie Radia Lublin rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie, Marta Szpakowska (na zdj.). – Urzędy skarbowe będą działały na takich samych zasadach jak dotychczas. Natomiast urząd celno-skarbowy ma możliwość wszczynania kontroli bez zawiadomienia przedsiębiorcy, dlatego że może zaistnieć wobec niego podejrzenie o przestępstwa skarbowe. Tego dotychczas nie było.

Ale, jak mówi nasz gość, urzędy administracji skarbowej są coraz bardziej przyjazne dla podatnika. – Urzędy skarbowe z roku na rok podnoszą swoje umiejętności kontaktu z klientem, starają się udzielać mu pomocy. Ludzie, którzy nieumyślnie zawinili w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej, nie będą traktowani, jak ci, którzy chcą działać nieuczciwie w sposób planowy, zorganizowany i ich celem jest wyłudzenie podatku VAT z budżetu państwa, a więc praktycznie z kieszeni każdego podatnika.

Instytucje, obecnie połączone obecnie w ramach Krajowej Administracji Skarbowej, współpracowały ściśle ze sobą już wcześniej. I dawało to bardzo pozytywne rezultaty, dotyczące uszczelniania systemu podatkowego.  – Wspólne prace organów celnych i skarbowych odbywały się dużo wcześniej. Efekt tego jest taki, że co jakiś czas widzimy w mediach informacje o rozbiciu kolejnych grup przestępczych wyłudzających podatek VAT.

Niekoniecznie wszyscy pracownicy dotychczas istniejących instytucji celnych i podatkowych znajdą pracę w Krajowej Administracji Skarbowej. – W tym momencie nie możemy jednoznacznie powiedzieć: 100 procent osób, które dziś przyszły do pracy, będzie nadal pracować 1 czerwca – mówi Marta Szpakowska.

Jak wyjaśnia, może się tak dziać z kilku powodów. – Wszyscy pracownicy dotychczas zatrudnieni w administracji podatkowej i celnej są zobowiązani do złożenia do końca marca oświadczenia, że nie byli w latach 1944-1990 współpracownikami organów bezpieczeństwa państwa. Są też zobowiązani do złożenia oświadczeń majątkowych. Jeżeli ktoś nie wywiąże się z tego obowiązku, to automatycznie mówi: dziękuję za pracę. Ci, którzy byli współpracownikami tajnych służb, też absolutnie nie będą zatrudnieni. Drugim takim terminem jest 31 maja. Do tego czasu wszyscy zatrudnieni będą otrzymywać nowe propozycje pracy i płacy. Może się zdarzyć sytuacja, że ktoś nie będzie zainteresowany ofertą, którą otrzyma, co będzie skutkowało tym, że taka osoba nie będzie zatrudniona w organach Krajowej Administracji Skarbowej.

JB / opr. ToMa

Fot. SzyMon

Exit mobile version