Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędą się dziś w Białej Podlaskiej. Rozpoczną się złożeniem kwiatów przed siedzibą Powiatowego Urzędu. Bezpieczeństwa Publicznego w latach 1944-1956 przy ulicy Krótkiej. Następnie kwiaty zostaną złożone pod tablicą poświęconą Żołnierzom Wyklętym przy Zakładzie Karnym. W ramach obchodów zaplanowano też przy ulicy Janowskiej uroczyste odsłonięcie nazwy Ronda Żołnierzy Wyklętych. Na zakończenie obchodów w sali magistratu odbędzie się prelekcja dr Mariusza Bechty z Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie, „Druga okupacja – podziemie antykomunistyczne w powiecie Biała Podlaska w latach 1944-1947″. Początek uroczystości o 8.30.
Uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zaplanowano w wielu miastach regionu – między innymi w Puławach. Rozpocznie je msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych pomordowanych na terenie inspektoratu Puławy. Początek eucharystii w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej o godzinie 18.00. Po jej zakończeniu zaplanowano apel pamięci pod krzyżem obok Wojskowej Komendy Uzupełnień. Drugą część obchodów dzisiejszego święta zaplanowano 5 marca. Historyk i publicysta Tadeusz Płużański wygłosi wtedy wykład zatytułowany „Żołnierze niezłomni i ich oprawcy”.
Uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędą się także w Zamościu. Wydarzenie organizuje Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, 3 Batalion Zmechanizowany oraz zamojska delegatura Kuratorium Oświaty w Lublinie. O godzinie 9.30 zaplanowano projekcję filmu „Wszystko dla Polski. Powstanie Zamojskie 1942-1944” w Centrum Kultury Filmowej Stylowy w Zamościu. Po projekcji rozstrzygnięty będzie konkurs wiedzy o Powstaniu Zamojskim. Całość uświetni występ „Morowe dziewczyny” przygotowany przez uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. Na godzinę 12.00 zaplanowano uroczystą mszę w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wyklętych w kościele p.w. św. Jana Bożego. Po nabożeństwie uczestnicy udadzą się na Stare Miasto, pod tablicę upamiętniającą byłą katownię UB, przy ul. Kolegiackiej. W programie okolicznościowe przemówienie, apel poległych oraz złożenie wieńców i kwiatów.
MaT / ŁuG / MLac
Fot. www.ipn.gov.pl