Rośnie liczba osób cierpiących na otyłość, dlatego uczniowie i nauczyciele IV Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie promują zdrowy styl życia. Celem akcji jest wyrobienie właściwych nawyków żywieniowych, które umożliwią utrzymanie odpowiedniej masy ciała przy jednoczesnym zapewnieniu organizmowi wszystkich niezbędnych składników. Młodzież propaguje też aktywność fizyczną w walce z otyłością.
– Problem dotyczy nas wszystkich – podkreśla dyrektor szkoły Marzena Koprukowniak.
– Konsekwencjami otyłości są m.in. nadciśnienie, choroba niedokrwienna serca, zawały i udary – mówi nauczycielka biologii z chełmskiego liceum Ewa Chełmińska. – Na szczęście zmienia się styl życia. Przybywa siłowni, klubów fitness. Jest zapotrzebowanie na trenerów personalnych.
– Otyłość to problem zdrowia publicznego, prowadzący do wielu schorzeń – podkreśla Alicja Bork, kierownik Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chełmie. – To choroba przewlekła, charakteryzująca się zwiększeniem tkanki tłuszczowej. Powstaje ona na skutek dodatniego bilansu energetycznego (…). W zdrowiu kluczowy jest styl życia, który wiąże się nie tylko z odżywianiem, ale także m.in. z nawykami higienicznymi i żywieniowymi.
Uczniowie przyznają, że często zamiast tzw. pudełkowego jedzenia w czasie przerw podjadają niezdrowe przekąski. By umiejętnie dobierać proporcje składnikowe – niezbędna jest wiedza. – Uczymy się o tym na lekcjach, dotyczą tego także nasze prace domowe. To bardzo praktyczne – podkreślają.
W szkole realizowany jest program profilaktyczny, w ramach którego odbywa się szereg działań promujących zdrowy styl życia, między innymi konferencja naukowa pod hasłem „Napraw swój styl życia”. Zorganizowano także konkursu na „Pudełkowe jedzenie” – czyli propozycje przepisów na drugie śniadanie. Prace konkursowe trafią na stronę internetową szkoły i będą służyły jako baza do wykorzystania pomysłów. Najciekawsze i najzdrowsze zostaną nagrodzone karnetami do aquaparku i na siłownię. Do szkoły są również zapraszani goście, którzy na spotkaniach z młodzieżą opowiadają o swoich problemach z otyłością lub anoreksją.
ŁoM
Fot. Małgorzata Łobejko