Co zrobić, by poprawić jakość kształcenia na polskich uczelniach i jak dobrze uczyć studentów, aby sprostać wyzwaniom rynkowym i cywilizacyjnym? Nad tymi problemami będą dyskutować uczestnicy konferencji programowej Narodowego Kongresu Nauki, która w przyszłym tygodniu odbędzie się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
Jak tłumaczy ks. dr hab. Marcin Wysocki z KUL konferencja jest elementem prac związanych z nową ustawą o szkolnictwie wyższym. – Celem tej konferencji jest przedstawienie założeń ustawy, która ma na dalsze lata zmienić oblicze szkolnictwa wyższego i nauki w Polsce.
– Planowane efekty debaty są bardzo ambitne – mówi siostra profesor Barbara Chyrowicz, która jest członkiem rady programowej Kongresu. – Gdyby szukać jakiejś centralnej idei, która miałaby przyświecać całemu kongresowi, byłoby nią podwyższenie jakości kształcenia, tak żeby polska nauka bardziej zaznaczała się w rankingach światowych, a polscy naukowcy zdobywali międzynarodowe granty. Minister marzy o Noblu, ale to jest kwestia bardziej złożona i nie związana z nawet najgorętszymi wysiłkami środowiska naukowego.
Lubelska edycja Narodowego Kongresu Nauki jest zaplanowana na 29 i 30 marca. Weźmie w niej udział minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
ToNie / opr. ToMa
Czytaj też: Prof. Iwona Niewiadomska: Młody człowiek potrzebuje dziś autorytetów
Fot. nkn.gov.pl