Rada Miasta Lublin upamiętniła, w 30. rocznicę jego śmierci, specjalnym stanowiskiem postać księdza Franciszka Blachnickiego, założyciela Ruchu Światło-Życie.
Ksiądz Blachnicki walczył jako żołnierz w kampanii wrześniowej, działał w konspiracji, był więźniem Auschwitz . Po wojnie był prześladowany przez komunistów.
Rada Miasta Lublin oddała hołd wielkiemu patriocie, żołnierzowi, duchownemu, wybitnemu teologowi i profesorowi KUL. Z inicjatywy księdza Blachnickiego 11 listopada 1981 roku w Lublinie proklamowano powstanie Niezależnej Chrześcijańskiej Służby Społecznej.
– Doceniając zasługi ks. Franciszka Blachnickiego dla narodu polskiego i miasta Lublina przez jego wkład w rozwój moralny wielu pokoleń Polaków, Rada Miasta Lublin wyraża wdzięczność za jego owocną posługę dla dobra Kościoła i Ojczyzny – czytamy w przyjętym stanowisku.
Hołd księdzu Franciszkowi Blachnickiemu oddał również Senat RP.
W specjalnej uchwale, którą Izba przyjęła jednogłośnie, Senat przypomina, że ksiądz Blachnicki był założycielem i ojcem duchowym Ruchu Światło-Życie, w którym w latach PRL-u wychowały się setki tysięcy młodych ludzi.
PaSe / PAP
Fot. archiwum