Zmysłowa elektronika i fascynacja trip-hopem, czy może jazzowe improwizacje kontrabasu połączone ze śpiewem tradycyjnym? Jedno jest pewne – marzec w Warsztatach Kultury zaskoczy poszukiwaczy muzycznych wrażeń i przeniesie ich w niebanalne dźwiękowe rejony. Wszystko to za sprawą dwóch koncertów, powiązanych z festiwalami Jarmark Jagielloński i Wschód Kultury – Inne Brzmienia.
Oj Borom Borom – Improwizacje Poleskie – duet na głos i kontrabas.
Maniucha i Ksawery to duet, który w autorski sposób łączy jazzową improwizację z ginącymi pieśniami ukraińskiego Polesia. W swoich kompozycjach przywołują pieśni wiosenne, żniwne, weselne, miłosne, dziadowskie, kolędy i kołysanki, łącząc je w opowieści odwzorowujące cykle przyrody i ludzkiego życia. Wspólnie snują opowieści przekraczając granice czasu i gatunków muzycznych, czerpiąc z wieloletnich podróży Maniuchy do śpiewaczek z ukraińskich wsi i wspólnej muzycznej wyobraźni. Niejednokrotnie sięgają także do archiwalnych nagrań z polskich wsi tego terenu.
Improwizacje poleskie to próba stworzenia wielopłaszczyznowej opowieści na bazie archaicznych pieśni zachodniego Polesia.
Technika śpiewu, ładunek emocjonalny zawarty w materiale muzycznym, ale też pamięć sytuacji, ludzi, przyrody, opowieści towarzyszących pieśniom są pretekstem do wspólnego muzykowania. Opowieść snują wspólnie głos i kontrabas – jako równorzędni narratorzy.
Kontrabas nie tylko towarzyszy, ale też samodzielnie opowiada, dialoguje z pieśniami i opowieściami. Głos i kontrabas stają się równoważnymi uczestnikami muzycznej sytuacji, ich role się przenikają, wymieniają. W toku poszukiwań okazuje się, że muzyka wiejska i improwizowana to bliskie sobie języki.
Początek koncertu w czwartek 16 marca godzinie 19:00
Pierwszy w 2017 koncert w ramach Strefy Innych Brzmień to jednocześnie premierowa wizyta w Lublinie warszawskiej formacji Sonar.
Sonar to producent Łukasz Stachurko (współtwórca RYS), perkusista Rafał Dutkiewicz i debiutująca oficjalnie na wokalu Lena Osińska. Fascynacja trip-hopem oraz zmysłową elektroniką zaowocowała oryginalnym brzmieniem, bo ciężko klimat Sonara z czymkolwiek porównać. Wyłącznie polskie teksty (autorstwa Mateusza Holaka), żywa perkusja, kwartet smyczkowy, pianista Artur Bogusławski, kilku ciekawych gości, a przede wszystkim głos Leny to składniki albumu „Pętle”, który ukazał się we wrześniu 2016 roku nakładem U Know Me Records.
Strefa Innych Brzmień w Warsztatach Kultury w Lublinie to całoroczny cykl koncertowy prezentujący nietuzinkowych wykonawców, najciekawsze labele niezależne, wreszcie różne gatunki muzyczne i ich niezwykłe, często frapujące, połączenia. Strefa, nieodłącznie związana z letnim Festiwalem Wschód Kultury – Inne Brzmienia, pozwala wyjść z muzycznej rutyny i spróbować doświadczyć dźwięku na nowo.
Początek koncertu w piątek 17 marca o godzinie 20:00
Więcej informacji na stronie www.warsztatykultury.pl
(fot. nadesłane)