Nazwisko szefa „Solidarności” w Azotach w katalogu IPN

solidarnosc2

Nazwisko przewodniczącego „Solidarności” w Grupie Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A. zostało odnalezione w katalogu Instytutu Pamięci Narodowej. 

Wynika z niego, że Andrzej Jacyna ma założoną teczkę tajnego współpracownika Wojskowej Służby Wewnętrznej o pseudonimie „Ala”. Jacyna zaprzecza jednak jakoby współpracował z tajnymi służbami.

Według dokumentów, znajdujących się w archiwum IPN, tajnego współpracownika o pseudonimie „Ala” prowadził Wydział Wojskowych Służb Wewnętrznych 1 Dywizji Zmechanizowanej w Legionowie. Teczka liczy 11 kart.

– W latach 1975-1976 byłem w wojsku – mówi Andrzej Jacyna. – Po czterdziestu paru latach ciężko jest przypomnieć sobie niektóre momenty. Miałem wtedy 20 lat, byłem młodym człowiekiem. Ale nie pamiętam, żebym coś takiego pisał, czy wyrażał zgodę, ustną albo pisemną, na jakiekolwiek składanie donosów czy czegokolwiek. Nie współpracowałem, nic nie podpisywałem, nie zobowiązywałem się do czegokolwiek. Zresztą co można było donosić w wojsku? Na kolegę, który nie oglądał „Dziennika Telewizyjnego” i poszedł „na lewiznę”?   

Związkowcy z Azotów chcą, aby przewodniczący wyjaśnił, czy współpracował z tajnymi służbami PRL.   

– Być może był on tylko typowany na kandydata na tajnego współpracownika i dlatego założono mu teczkę – mówi szef lubelskiej „Solidarności”, Marian Król. – Osobiście jestem zaskoczony, więc nie chciałbym ferować wyroków. Ale jeżeli wziąłby sobie urlop, to by nie zaszkodziło. Bo to jest – myślę – kwestia kilku dni, które powinny przynieść wyjaśnienie.  

Przewodniczący zakładowej „Solidarności” dziś został zawieszony w pracach Komisji Międzyzakładowej.   

Sam Jacyna złożył dziś w Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie wniosek o wgląd do swojej teczki.  

W katalogu IPN pojawiło się także nazwisko przewodniczącego komisji rewizyjnej zakładowej „Solidarności”, zarejestrowanego pod pseudonimem „Tatry”. – Mam czyste sumienie i nie mam sobie nic do zarzucenia – powiedział naszemu reporterowi związkowiec. 

PaSe / opr. ToMa

Fot. Sebastian Pawlak

Exit mobile version