Nina Skołuba-Uryga nagrodzona Złotą Maską

pm teatr34

Aktorzy, scenarzyści, reżyserzy, ale też twórcy kostiumów i rekwizytów, po prostu – wszyscy pracownicy teatrów mają dziś swoje święto. 27 marca przypada bowiem Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji w Teatrze im. Juliusza Osterwy zgromadzili się lubelscy twórcy teatru.

Spotkanie otworzyło przeczytanie dwóch orędzi skierowanych do środowisk teatralnych – autorem jednego z nich jest twórca Sceny Plastycznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II w Lublinie, profesor Leszek Mądzik. Napisał: „Powinniśmy stawiać teatry wybudowane nie tyle z betonu, ile z prawdy. Obrazy spektakli powinny krzyczeć dramatem człowieka, który wtapia się w scenografię spalonego Aleppo”.

Uroczystość była też okazją do przyznania wielu medali, nagród i wyróżnień prezydenta Lublina krzysztofa Żuka i marszałka województwa Sławomira Sosnowskiego. Szczególną nagrodę przyznał lubelski oddział Związku Artystów Scen Polskich – mowa o Złotej Masce, która odebrała aktorka Teatru im. Juliusza Osterwy, Nina Skołuba-Uryga (na zdjęciu).

– Oczywiście, że cieszę się z nagrody i tego, że koledzy zagłosowali na mnie. To dla mnie jest duża satysfakcja i radość – powiedziała Radiu Lubin Nina Skołuba-Uryga.

– W tym dniu mamy taką chwilę refleksji, oddechu, zastanowienia. Jako aktorzy, wykonawcy rzadko mamy taki dzień, że jesteśmy z drugiej strony, że jesteśmy na widowni i nas proszą na scenę, wręczają wyróżnienia. Jest to bardzo miły dzień dla artysty – zaznacza solista Teatru Muzycznego w Lublinie Radosław Cisowski.

– Teatr publiczny ma misję, ale z drugiej strony każdy teatr spełnia swoje zadania – podkreśla dyrektor Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie Dorota Ignatjew. – Dobrze, że przy okazji tego święta zwracamy też uwagę na problemy twórców. Ich też nie omijają problemy codzienne. Myślę, że to jest bardzo ważne, ponieważ na efekt spektaklu pracuje bardzo wiele grup, czy w sposób pośredni czy bezpośredni. Myślę tutaj zarówno o pracownikach technicznych, jak i administracyjnych, aż wreszcie o aktorach. Tworzenie spektaklu to proces. Dzisiejszy dzień jest szansą, żeby tych ludzi docenić, ale też szerzej zastanowić się nad tym po co nam jest teatr.

– Lublin jest jedną ze stolic teatru nie tylko w Polsce, ale również w tej części Europy. Te zespoły, które powstały i zaczęły swoją działalność w latach siedemdziesiątych na wiele lat wyznaczyły pewien poziom teatru w naszym kraju. Dały też podstawę dla młodych twórców do naśladowania albo przeciwstawiania się tej formie – podkreśla  dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Lublin Michał Karapuda.

Międzynarodowy Dzień Teatru został ustanowiony w 1961 roku.

MaK

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version