W tym roku nie trzeba samemu wypełniać deklaracji podatkowej PIT. Może to zrobić za nas urząd skarbowy. Wystarczy złożyć specjalny wniosek online.
– Nie przychodzę do urzędu skarbowego, tylko siadam przy komputerze, wypełniam interaktywny wniosek PIT-WZ, w którym wykazuję wszystkie te elementy, które chciałbym, żeby były odliczone i podaję swój adres e-mail – wyjaśnia rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie, Marta Szpakowska. – Z tej możliwości można skorzystać do 18 kwietnia. Natomiast emeryci i renciści, którzy chcieliby tylko przekazać 1% swojego podatku, mają w tym roku czas do 2 maja.
– To nowa usługa, dedykowana tym podatnikom, którzy byli zatrudnieni na umowę o pracę, umowę zlecenie i umowę o dzieło, a także dla rencistów i emerytów. Nie dotyczy ona osób prowadzących działalność gospodarczą i tych, którzy osiągali dochody inne, niż przekazane przez płatników. Mogliśmy na przykład sprzedać jakąś rzecz, której właścicielem byliśmy przez czas krótszy niż 6 miesięcy, osiągnęliśmy dochód i mamy obowiązek w swoim zeznaniu taki dochód wykazać. Wtedy już musimy wypełnić deklarację sami – informuje Marta Szpakowska.
Za pomocą nowej usługi nie mogą również rozliczyć się ci, którzy korzystają z ulgi budowlanej, internetowej oraz w ubiegłym roku przekazali na rzecz jakiejś organizacji darowiznę, z wyjątkiem 1 procenta.
– Ulgi i odliczenia, które może za nas rozliczyć urząd skarbowy, zostały ograniczone tylko do ulgi z tytułu wychowywania dziecka i ulgi rehabilitacyjnej. Jeżeli korzystamy z jednej z nich, a równocześnie chcemy przekazać 1% podatku, wówczas składamy tylko elektronicznie dodatkowe oświadczenie na formularzu PIT-WZ. Takie oświadczenie urząd przyjmuje jako wolę podatnika, który chce, żeby urząd w jego imieniu wypełnił zeznanie. Czy ktoś będzie się rozliczał samodzielnie, czy ze współmałżonkiem, czy jako osoba samotnie wychowująca dziecko jest bez znaczenia. Bez znaczenia jest również to, czy dana osoba była zatrudniona przez kilku pracodawców i w ten sposób osiągnęła dochody z równych źródeł. A osoby mieszkające poza miejscowością, w której pracują i którym pracodawca nie podwyższył im kosztów uzyskania przychodu, mogą same, indywidualnie, te koszty podwyższyć – ale przy jednym stosunku pracy nie więcej niż o 25% – i zaznaczyć odpowiednią rubrykę w formularzu PIT-WZ – mówi Marta Szpakowska.
Potwierdzenie faktu, że urząd rozliczy za nas PIT, otrzymamy na maila w ciągu 5 dni.
Aby skorzystać z możliwości takiego rozliczenia, należy wejść na Portal Podatkowy i wypełnić znajdujący się tam dokument,
PaSe / opr. ToMa
Fot. pixabay.com