Prof. Iwona Niewiadomska: Młody człowiek potrzebuje dziś autorytetów

001 3494

Narodowy Kongres Nauki odbędzie się w Krakowie we wrześniu 2017 roku. Zostanie on poprzedzony cyklem comiesięcznych konferencji programowych w różnych ośrodkach akademickich kraju. Podczas tych spotkań dyskutowane będą najważniejsze problemy i wyzwania, przed którymi stoi nauka i szkolnictwo wyższe, w tym propozycje rozwiązań ustawowych. Miejsca konferencji programowych to: Warszawa, Łódź, Gdańsk, Lublin, Poznań, Katowice, Wrocław, Toruń i Rzeszów.

Konferencja programowa Narodowego Kongresu Nauki pod hasłem „Doskonałość edukacji akademickiej – jak przeorientować uczelnie na jakość kształcenia?” odbędzie się w Lublinie w dniach 29-30 marca 2017 roku.

– Miejscem obrad jest Lublin – w tym Katolicki Uniwersytet Lubelski – gdzie jakość kształcenia jest bardzo dobra. KUL znalazł się wśród 9 elitarnych uczelni, na których prowadzone jest debata dotycząca przyszłości szkolnictwa wyższego. Jest to związane z zapowiedzią Jarosława Gowina [minister nauki i szkolnictwa wyższego – przyp. red.], który postanowił zmienić ustawę o szkolnictwie wyższym – mówiła na antenie Polskiego Radia Lublin prof. Iwona Niewiadomska, prorektor KUL ds. kształcenia.

Z naszym gościem rozmawiał Tomasz Nieśpiał.

– Rankingi są jednym ze sposobów mierzenia jakości funkcjonowania uczelni od strony naukowej i dydaktycznej. Jednak to porównywane różnego typu uczelni, w różnych miastach. Trudno jednak np. zestawiać duży Uniwersytet Jagielloński z małym KUL-em – tłumaczyła prof. Niewiadomska.

– Weryfikacja efektów kształcenia dzisiaj ma wieloaspektowy charakter. Jednym ze sposobów jest to, jak absolwent znajdzie się na rynku pracy. Próbą poszukiwania obiektywizacji tego wskaźnika jest sięganie zarówno przez pracodawców, jak i ministerstwo do danych związanych z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, dotyczących tego, kto był zatrudniony, czyli kto płacił składki, a kto tego nie robił – podkreślała.

– Sytuacja naszych studentów (tj. KUL-u) jest bardzo dobra. Różnica pomiędzy absolwentami lubelskimi a absolwentami uczelni warszawskich, wrocławskich czy poznańskich jest taka, że nasi studenci w porównywalny sposób znajdują pracę, ale troszkę później i za niższe pieniądze. Jeżeli porównamy strukturę rynku pracy w poszczególnych obszarach, to okaże się, że najlepszym jest rynek warszawski, wrocławski i poznański. Pomiar poprzez zatrudnienie musi uwzględniać ukształtowanie rynku pracy na danym obszarze. Województwo lubelskie czy podkarpackie ma tutaj bardzo duże trudności (…). Jednak jeżeli już nasi absolwenci dostaną zatrudnienie, to są przez pracodawców bardzo chwaleni – przyznał gość.

– KUL to uczelnia humanistyczno-społeczna. Jej misją jest kształtowanie absolwentów do tego, żeby pełnili zawody zaufania publicznego. To znaczy, by uczelnia kształciła bardzo dobrych nauczycieli, prawników czy psychologów. Jesteśmy bardzo dobrzy, tylko nie możemy być porównywani np. z politechniką czy z uczelniami, które specjalizują się w tzw. kierunkach ścisłych (…). W obecnej cywilizacji największe deficyty są w umiejętnościach miękkich – zauważyła prof. Iwona Niewiadomska.

– „Nastawienie na studenta” to relacja mistrz-uczeń. Nie można wykształcić dobrego absolwenta w sytuacji, kiedy robi się to masowo (…). Ja reprezentuję kierunek, który od zawsze dbał o dobrą relację między mistrzami a uczniami. To się sprawdza. Kolejne zajęcia ze studentami są dla mnie rodzajem wyzwania i odwrotnie. Młody człowiek potrzebuje dziś autorytetów tzn. mistrza, który powie, jakie postawy w życiu trzeba przyjmować, w tym również postawy naukowe – przekonywał nasz gość.

– Student jest dziś bardzo poszukiwany, ponieważ idzie za nim dotacja. W zależności od tego, ile na uczelni jest studentów – tyle dostaje ona pieniędzy (…). Jeżeli chcemy, by to, co robimy w zakresie uczelni wyższych, było bardzo wysokiej jakości, to musi być to dofinansowane – podsumowała prof. Niewiadomska.

ToNie / opr. MatA

Fot. MatA

Exit mobile version