W ośrodku terapii dzieci autystycznych w Białej Podlaskiej zainaugurowano obchody Światowego Miesiąca Wiedzy na temat Autyzmu.
– Wiedza społeczeństwa na temat tego schorzenia wciąż jest niewystarczająca – mówi Anna Chwałek, prezes prowadzącego ośrodek Stowarzyszenia Pomocy Młodzieży i Dzieciom Autystycznym oraz Młodzieży i Dzieciom o pokrewnych zaburzeniach „Wspólny Świat”. – Wydaje się, iż ludzie nie wiedzą, że autyzm to najcięższe zaburzenie rozwojowe i z jakimi trudnościami musza się zmagać nauczyciele, rodzice i same osoby dotknięte autyzmem. Dotyczy to tak naprawdę każdej sfery życia. Najbardziej istotne są zaburzenia w relacjach społecznych, kluczowych w naszym codziennym istnieniu. Nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo te kwestie są ważne, dopóki nie spotkamy w naszym życiu osoby, która nie ma takich umiejętności.
Stowarzyszenie Wspólny Świat planuje wybudować w Białej Podlaskiej Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem, w którym kompleksową pomoc otrzymywałyby też osoby dorosłe chore na autyzm. – Stowarzyszenie działa już 10 lat. W tej chwili funkcjonuje ośrodek, przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum. Nasze dzieciaki dorastają. Dostrzegamy, że nasza oferta musi się rozszerzać, aby zaspokoić rosnące potrzeby. Dodatkowo dzieci jest coraz więcej, a my mamy ograniczone możliwości lokalowe. Już trzy lata temu Stowarzyszenie zakupiło działkę, na której planuje budowę kompleksowego Centrum, w którym będzie można uzyskać pomoc od diagnozy aż po dorosłość. W tej chwili kończymy projekt budowlany trzeciego i czwartego budynku. Aplikujemy w różnych konkursach. Cały czas podejmujemy inicjatywy, mające na celu zebranie funduszy na wkład własny do projektów – informuje .
Działalność ośrodka stanowi często jedyny ratunek dla autystycznych dzieci i ich rodziców. – Mam 15-letniego syna, który jest autystyczny. Mieliśmy kłopot, żeby uczęszczać z nim na jakąkolwiek terapię. Jednak odkąd powstał ośrodek w Białej Podlaskiej, zmieniło się nasze życie. Dostaliśmy szansę na lepsze jutro. Moje dziecko wreszcie ma miejsce, gdzie może się rozwijać i zdobywać różne umiejętności. Wcześniej nie potrafiło nic, ani się najeść, ani ubrać, ani się zachować w społeczeństwie. Obecnie przynajmniej rozumie mowę, bo z tym był problem. Rozumie polecenia, jakie się mu wydaje. Chociaż nie mówi i prawdopodobnie już nie będzie, komunikacja jest lepsza – opowiada Marta Caruk.
Jedyny w regionie ośrodek terapii dzieci autystycznych miał okazję odwiedzić wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz. – Szkoda, że warunki są takie jakie są. Będziemy się starać, żeby uległy poprawie. Podkreślam wszędzie, że Stowarzyszenie wykonuje bardzo ważną pracę. Dzieci autystyczne są grupą osób, która bardzo wymaga wsparcia, a istnieje mało miejsc, gdzie jest ono świadczone na miarę ich potrzeb.
Ośrodek dla dzieci autystycznych w Białej Podlaskiej swoim wsparciem obejmuje 200 podopiecznych.
Stowarzyszenie Wspólny Świat planuje wybudować w Białej Podlaskiej Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem, w którym kompleksową pomoc otrzymywałyby też osoby dorosłe chore na autyzm.
MaT / opr. ToMa
Fot. www.wspolnyswiat.org