Polska staje się coraz atrakcyjniejszym miejscem pracy dla cudzoziemców. Pracodawcy, którzy chcą zatrudnić obcokrajowca wiedzą, że jest to z reguły dużo bardziej skomplikowane, niż zatrudnienie Polaka, bowiem wymaga zapoznania się z szeregiem regulacji prawnych i wypełnieniem wielu formalności. Sytuacji nie ułatwiają również częste zmiany przepisów.
30 marca w komendzie Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie zorganizowano szkolenie odnośnie zasad zatrudniania cudzoziemców. Udział w nim wzięli pracodawcy z całej Polski oraz przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy, urzędów pracy, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i urzędu skarbowego.
– Zainteresowanie tą tematyką przerosło nasze oczekiwania – mówi rzecznik prasowy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie, Dariusz Sienicki. – Do udziału w szkoleniu zgłosiło się ponad 60 pracodawców. Inni złożyli już akces do uczestnictwa w kolejnym, które mamy zamiar zorganizować w drugiej połowie roku.
– Żeby pracodawca mógł zatrudnić cudzoziemca powinien przede wszystkim zasięgnąć informacji w Straży Granicznej, bo to my, obok Państwowej Inspekcji Pracy, dokonujemy kontroli. Pierwszą rzeczą, jaką sprawdzamy, to legalność pobytu – informuje major Wioletta Żakowiecka-Górnik. – Procedura związana z zatrudnianiem jest skomplikowana. Mamy jednak system ułatwień w oparciu o oświadczenie o zamiarze powierzenia cudzoziemcom pracy. I ten system jest obecne najłatwiejszy. Jednak w drugiej połowie roku mają zmienić się przepisy w tej sprawie. Myślę, że będą łatwiejsze dla cudzoziemców.
– Jestem z okolic Szczecina. Tam nikt nie wie, co to jest bezrobocie. Wszyscy, którzy mieli, już dawno wyjechali do Niemiec. Wszyscy borykają się z brakiem polskich rąk do pracy. W rejonie Szczecina powstaje dużo inwestycji. W każdej będzie potrzeba 500-600 rąk do pracy. Rynek lokalny sobie z tym nie poradzi – mówi jeden z uczestników szkolenia, Dariusz Dobrowolski
Zatrudnianie cudzoziemców to skomplikowany proces, wymagający od przedsiębiorców znajomości nie tylko prawa pracy, ale również innych regulacji. Jednakże zainteresowanie zatrudnianiem obcokrajowców ciągle wzrasta.
ŁoM
Fot. NOSG