W Lublinie powstało Muzeum Wiewiórki

W lubelskim mieszkaniu, na 22 metrach kwadratowych powstało… Muzeum Wiewiórki. Obejrzeć można około 600 eksponatów, w tym między innymi figurki z porcelany, pluszaki oraz obrazy.

– Wiewiórki zaczęłam zbierać właściwie przypadkiem – mówi właścicielka kolekcji Anna Śwircz. – Miałem wtedy rude włosy i pracowałam w szkole. A młodzież lubi nadawać nauczycielom różne przezwiska. Nazwali mnie „Wiewióra”. Oczywiście było to po cichu, ale że szkoła mała, więc szybko się to rozeszło. Nie obraziłam się na to przezwisko, bo uważam, że wiewiórka to całkiem sympatyczne zwierzątko. I od tego się zaczęło. Podjęłam decyzję, że zaczynam zbierać wiewiórki na całkiem poważnie, kiedy dostałam wiewiórkę-pacynkę Klementynkę od uczniów. Z tą wiewióreczką chodziłam nawet do szkoły, bo bardzo mi się podobała. Klementynka podbijała świat, w takim sensie, że chwaliłam się znajomym tym prezentem. I tak wszyscy zaczęli zbierać dla mnie wiewiórki. I tak ta kolekcja się rozrastała.

– Mam 77 lat i chciałam wykazać, że takie „stare babcie” mogą coś zrobić dla dobra społeczeństwa. No i myślę sobie: sprawdzę, czy podołam. Nagliłam, żeby zrobić to muzeum, bo wszystkie eksponaty były u mnie. W całym pokoju od podłogi do sufitu były pudła, pudełeczka, pudeluńka. Mówiłam córce: zabierz to wreszcie. I wnuk wpadł na pomysł: otwórzmy Muzeum Wiewiórki. Odpowiedziałam: no to dawaj, no to robimy, żeby ludzie zobaczyli, bo to jest piękna kolekcja – opowiada mama pani Anny, Teresa Śwircz, założycielka muzeum.

– Jeśli uda się znaleźć odpowiednio większy lokal, planujemy rozwinąć działalność. Bo tutaj nie chodzi tylko o eksponowanie, ale też żeby muzeum było żywe. Chodzi mi głównie o arteterapię. Mają się tu odbywać zajęcia plastyczne, muzyczne – dodaje pani Anna.

Otwarcie Muzeum Wiewiórki, znajdującego się przy ulicy Biedronki 9/60 na lubelskich Czubach, w sobotę, 1 kwietnia, o godz. 17.00. Będzie można oglądać pluszaki, wiewiórki kolekcjonerskie, scenki rodzajowe z udziałem tych zwierząt, będzie też można zagrać w gry z wiewiórką. Odwiedzający zamiast biletu wstępu otrzymają breloczek z wiewiórką.

Muzeum będzie można zwiedzać od niedzieli, 2 kwietnia, po wcześniejszym umówieniu telefonicznym. W tym celu należy zadzwonić pod numer 505 453 067.

LilKa

Na zdj. Muzeum Wiewiórek w Lublinie /materiał nadesłany/

Exit mobile version