Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Fabryka Cukierków „Pszczółka” i 5 szkół z Lublina podpisało porozumienie w sprawie współpracy. Przewiduje ono, że w Lublinie powstanie 5 hoteli… dla pszczół.
Dzięki porozumieniu w szkołach podstawowych nr: 21, 38, 41, Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 i V Liceum Ogólnokształcącym m. Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie uczniowie zbudują nie pasieki, a specjalne hotele dla pszczół. Można je wykonać z tektury, butelki po wodzie mineralnej, a te bardziej profesjonalne z trzcin. Konstrukcje powstaną w szkołach. Przeznaczone będą dla specjalnego gatunku tych owadów – murarki ogrodowej.
– To bardzo łagodne pszczoły – opowiada dr hab. Aneta Strachecka z Zakładu Biologii Środowiskowej i Apidologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. – Murarka ogrodowa nie denerwuje się, a jest pszczołą pożądaną, ponieważ zapyla o wiele więcej roślin niż pszczołą miodna. Przyjedziemy do szkoły ze wszystkim: z takim hotelem, prezentacjami. Będziemy pokazywać, jak odróżnić te owady od pszczoły miodnej, osy, szerszenia. Bo okazuje się, że większość społeczeństwa mówi: żółte z paskami, to znaczy, że pszczoła i na pewno żądli. A to nie jest prawda.
Projekt ma charakter otwarty. Będą mogły więc do niego w przyszłości przystąpić kolejne placówki oświatowe.
– To niepowtarzalna okazja dla naszych uczniów – stwierdza dyrektor Szkoły Podstawowej nr 38 im. Henryka Sienkiewicza w Lublinie, Mirosław Wójcik. – Dzieci mają do przyswojenia dużo teorii, a łatwiej do nich trafiają przykłady z życia. Jeśli zobaczą, jak funkcjonują pszczoły w naturze, to z pewnością takie doświadczenie jest cenniejsze niż tylko teoretyczne zapoznanie się z problemem.
Z nauki w praktyce skorzystają również studenci Uniwersytetu Przyrodniczego. Porozumienie zakłada bowiem, że będą oni mogli odbywać praktyki oraz staże w Fabryce Cukierków „Pszczółka”. – To dla nich istotny element kształcenia – mówi prezes „Pszczółki”, Leszek Wertejuk. – Sama teoria to troszkę za mało. Z doświadczenia wiem, że ludzie, którzy przychodzą nią „nabici”, kiedy zderzają się z praktyką zakładów pracy, przekonują się, że odbiega ona zdecydowanie od ich wyobrażeń.
Hotele dla pszczół zostaną ustawione na terenach szkół pod koniec marca, Zajęcia dla dzieci poprowadzą studenci Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Pierwsze z nich zaplanowane są już na przyszły tydzień.
MaTo / opr. ToMa
Fot. André Karwath / wikipedia.org