O przyszłości gazownictwa na Lubelszczyźnie rozmawiano dziś w Łukowie. Spotkanie było połączone z uroczystym otwarciem w mieście gazowni.
– Uruchomienie jednostki wpisuje się w nową strategię Polskiej Spółki Gazownictwa – mówił prezes spółki Jarosław Wróbel. – Do 2022 roku chcemy przebudować wspólnie z operatorem systemu przesyłowego przesył i dystrybucję paliwa gazowego w Rzeczpospolitej tak, abyśmy byli przygotowani na zasilanie z innego kierunku, niż kierunek wschodni, czyli z kierunku północnego.
Strategię firmy chwalił wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz: – Ta nowa strategia ma przybliżyć gaz do mieszkańców, także Lubelszczyzny i Ziemi Łukowskiej, ale również spowodować, że w ramach budowy nowej infrastruktury, ugazowienie Polski będzie przebiegało w sposób bardziej dynamiczny.
W województwie lubelskim na 213 gmin zgazyfikowanych jest 115. Najważniejsze planowane na Lubelszczyźnie inwestycje to m.in. gazyfikacja rejonu Włodawy, zasilenie w gaz planowanej do budowy huty szkła w Leszkowicach i przebudowa stacji gazowej Wrotków.
– Podejmujemy działania gazyfikacji w województwie lubelskim- mówi dyrektor oddziału Zakładu Gazowniczego w Lublinie Dariusz Dunkiewicz. – Wskaźnik na dzień dzisiejszy to 63%. Chcemy go znacząco zwiększyć – w szczególności wyrównać poziom gazyfikacji tam, gdzie są białe plamy. Zastosujemy nową technologię LNG, czyli gazyfikację wyspową, której proces inwestycyjny jest znacznie krótszy. Mamy do wykorzystania nowe technologie i dla nas podstawowym partnerem do współpracy, zgodnie z nową strategią, są samorządy. Cały czas będziemy pracować z jednostkami samorządu terytorialnego, żeby do jak największej ilości gmin dostarczyć gaz. Oprócz tego cały czas przyłączamy nowych użytkowników do istniejącej sieci. W tym roku chcemy zrobić 2,5 tysiąca nowych przyłączeń.
– Gazyfikacja gmin oznacza też ściągnięcie nowych inwestorów – mówi członek zarządu PGNiG, Magdalena Zegarska. – Jak wiemy, bardzo często duzi inwestorzy przychodzą wtedy, kiedy jest cała infrastruktura. Infrastruktura pomoże w dalszym rozwoju miejscowości, w których dzisiaj stykamy się z bezrobociem.
Dostępu do gazu na terenie powiatu łukowskiego pozbawionych jest kilka gmin, m.in. Serokomla, Adamów, czy też Wojcieszków.
– W tej chwili nie mamy akurat sieci gazowej w gminie, ale nasze społeczeństwo jest nią żywo zainteresowane – mówi wójt gminy Wojcieszków Janusz Wylotem. – Jest część ludzi, którzy chcą podłączyć się do sieci na ogrzewanie centralne i do użytku codziennego, jak również jest część, która tylko do kuchni, do celów gospodarczych.
Polska Spółka Gazownictwa otwiera się na klientów m.in. poprzez reaktywowanie gazowni. Taką jednostkę uruchomiono w Łukowie przy ul. Cieszkowizna.
– Urzędujemy w tej chwili w wynajętym budynku – mówi kierownik gazowni Krzysztof Koncerewicz. – Obsługujemy klientów z powiatu radzyńskiego i łukowskiego. Gdy nie było gazowni w Łukowie, klienci musieli korzystać z biur obsługi klienta w Siedlcach. Sporym problemem jest kwestia dojazdu, czasami uzupełnienia dokumentów. W nowej gazowni posiadamy biuro obsługi klienta.
Gazownia w Łukowie funkcjonowała do 1 kwietnia 2015 roku. Po tym terminie została połączona z jednostką w Siedlcach. Zarząd Polskiej Spółki Gazownictwa podjął decyzję o reaktywowaniu gazowni, która oficjalnie została otwarta w styczniu 2017 roku. W całym kraju reaktywowano w sumie 52 gazownie.
MaT (opr. DySzcz)
Fot. Małgorzata Tymicka