Wielu chętnych do wojsk obrony terytorialnej

the weapon 1176215 960 720

Trwa nabór do wojsk obrony terytorialnej. W województwie lubelskim jest prawie 2 tysiące ochotników. Około 20 procent z nich stanowią kobiety. W maju w Zamościu rozpoczną się ćwiczenia.

– W szeregach wojsk obrony terytorialnej znajdzie się wielu młodych ludzi, którzy wiążą swoją przyszłość z wojskiem – przypuszcza pełnomocnik ds. szkoleń proobronnych w Centrum Szkół Mundurowych w Zamościu Paweł Kozak: – Powstała brygada, która otrzymała patronat majora Zapory. Czekamy na nabór ochotników i chcemy przekazać młodzieży informacje w jaki sposób to się będzie odbywało. Z tego co widzę, jest rzeczywiście dość duża grupa osób, które są mocno zainteresowane służbą wojskową, nawet w takim wymiarze, w jakim pracuje się w przypadku wojsk obrony terytorialnej. Jest to tak naprawdę jeden weekend w miesiącu.

– W tej chwili mamy około 300 ochotników, którzy potwierdzili chęć wstąpienia i zostania żołnierzem obrony terytorialnej – mówi major Tomasz Dąbkowski, szef Wydziału Rekrutacji Wojskowej Komisji Uzupełnień w Zamościu. – Do bazy WKU przyjmowani są kandydaci, którzy odbyli formę czynnej służby wojskowej, jak również te osoby, które takiej formy nie odbyły. Zgłaszają się również osoby, posiadające kategorię zdrowia D. W grupie ochotników są również kobiety.

– Obrona terytorialna jest dbaniem o bezpieczeństwo narodowe w wymiarze lokalnym – mówi dowódca II Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej pułkownik Tadeusz Nastarowicz. – Są to żołnierze, którzy są zawsze blisko społeczeństwa. Pierwszeństwo w dostępie do wojsk obrony terytorialnej mają uczniowie klas o profilu mundurowym oraz członkowie organizacji proobronnych.

– Od małego interesowałem się militarystyką, więc pomyślałem, że idąc tutaj przybliżę się do możliwości wstąpienia do służby wojskowej- mówi Szymon Wdowiak, który chodzi do szkoły o profilu wojskowym. – W wojsku chciałbym zostać kierowcą czołgowym.

– Zawsze mnie to interesowało i chciałam się sprawdzić – mówi Klaudia Szostak, uczennica szkoły mundurowej. – Ta szkoła przygotowuje nas do pracy w zawodzie.

– Zainteresowanie w województwie jest duże – mamy ponad 1800 chętnych – mówi Tadeusz Nastarowicz. – W pierwszej kolejności rozwijamy batalion w Lublinie, dlatego też akcja medialna skierowana była głównie do ludzi podlegających WKU Lublin. W Zamościu w tym roku rozwijamy część żołnierzy zawodowych, czyli dowództwo batalionu. Na przełomie roku będziemy wcielać ochotników.

Docelowo w kraju ma być ok. 53 tys. żołnierzy WOT. Do końca 2019 roku zaplanowano utworzenie 63 batalionów.

MLac (opr. DySzcz)

Fot. pixabay.com

Exit mobile version