09.04.2017 „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa”

kokosinski matyszewski 02 @galeria biala

„Cudowne lata” to wystawa Bartosza Kokosińskiego i Pawła Matyszewskiego, którą można oglądać w Galerii Białej w Lublinie.

– Tytuł wystawy – przypomina kurator ekspozycji, Jan Gryka – nawiązuje do telewizyjnego serialu z lat 1988-1993. Był on emitowany w telewizji publicznej w latach młodości autorów wystawy, którzy urodzili się w 1984 roku. Artyści powracają do beztroskich lat swojego życia i zastanawiają się czy ten obecny okres nie jest tym samym dla „cudownych” poszukiwań w sensie twórczych odkryć na polu sztuki. Bartosz Kokosiński, Paweł Matyszewski i Jan Gryka będą gośćmi „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”.

Bartosz Kokosiński jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2009 uzyskał dyplom na Wydziale Malarstwa w pracowni Andrzeja Bednarczyka i Witolda Stelmachniewicza. Uczęszczał na zajęcia Grzegorza Sztwiertni oraz Konrada Kuzyszyna. Głównie zajmuje się obrazem i obrazowaniem. Wykorzystując malarstwo i kolekcje przedmiotów tworzy obrazy pożerające rzeczywistość.

ZOBACZ: www.bartoszkokosinski.com

Paweł Matyszewski to absolwent Wydziału Malarstwa, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, dyplom w 2009 r. u prof. dr hab. Piotra C. Kowalskiego. Od 2014 student Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich na Wydziale Komunikacji Multimedialnej pod kierunkiem dr hab. Dominika Lejmana na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jest malarzem, autorem obiektów i instalacji. Zajmuje się szeroko pojmowaną marginalnością zjawisk i zachowań z pogranicza kultury i biologii. Łączy język realizmu z abstrakcją, obraz z obiektem.

ZOBACZ: www.pawelmatyszewski.com

“Magiczne miasto. Szkice i fragmenty lubelskie”, publikacja, w której znalazły się wszystkie lubelskie teksty Władysława Panasa to książka, której wydaniem Ośrodek “Brama Grodzka – Teatr NN” uczcił 70. rocznicę urodzin wybitnego semiotyka, profesora Katedry Teorii Literatury KUL. Jest ona rodzajem subiektywnego przewodnika po historii Lublina, została opublikowana w ramach cyklu “Przewodniki Teatru NN”. „Autor “Bramy” i “Oka Cadyka” – jak przypomina wydawca publikacji – tak tłumaczył własne podejście do napisania swoistego przewodnika: „Ja mam specjalną sprawę z Lublinem i to, co chcę o tym mieście powiedzieć (przede wszystkim sobie chyba), to powstaje w książce, którą piszę. I mam nadzieję, że się skończy w jakimś momencie moja droga. Ta specjalna sprawa polega na tym, że jest to droga kogoś, kto tu nie znalazł się ani z wyboru, ani z przypadku, a z przymusu, na zesłaniu, na takiej Syberii. Jest to droga od nienawiści do czegoś, co jest podobne do miłości.” (fragm. książki) Jednym z celów, który stawiał Panas przed swoim przewodnikiem była – jak się żartobliwie wyraził – “promocja turystyki metafizycznej”, czyli takiej która ma czas, która się nie śpieszy, która ma nieskończenie wiele czasu, nieskończoną cierpliwość. O „Magicznym mieście” i planowanych innych przewodnikach, opowie Joanna Zętar z Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN.

Ryszard Kalinowski z Lubelskiego Teatru Tańca zaprosi na Międzynarodowy Dzień Tańca, który w tym roku obchodzony będzie w sposób specjalny. Przygotowany został m.in. program „Taniec na 7 wzgórzach – widowisko na 700-lecie Miasta Lublin”, gdzie sztuka tańca spotka się tu z ilustracją muzyczną, warstwą literacką i oprawą wizualną. Fabularną osnową spektaklu będzie charakterystyczne dla Lublina położenie na siedmiu wzgórzach. Zaprosimy też na spektakl Horses in the Sky — Kibbutz Contemporary Dance Company z Izraela, jednej z najbardziej uznanych kompanii tanecznych na świecie.

Czy historia jest nauką obiektywną? – pytał niedawno w Teatrze Starym profesora Andrzeja Paczkowskiego Jerzy Sosnowski. Do jakiego stopnia historyk rekonstruuje rzeczywisty i zobiektywizowany stan przeszłości? Jak wytłumaczyć fakt, że różni historycy, pisząc o tej samej epoce, mogą się zasadniczo różnić w ustaleniach? Andrzej Paczkowski jest profesorem w Instytucie Studiów Politycznych PAN. Zajmuje się najnowszą historią Polski.

Na program tuż po godzinie 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.

Na zdjęciu Grażyna Lutosławska, Bartosz Kokosiński i Paweł Matyszewski /fot. Piotr Wysocki – materiał nadesłany/

Exit mobile version