12.04 – Światowy Dzień Czekolady

12 212

Mleczna, ciemna, a może z orzechami lub rodzynkami. Dzisiaj każda jest dobra. Dziś obchodzimy dzień czekolady.

Produkty z nasion kakaowca są zdrowe. Mają niski indeks glikemiczny i mają właściwości przeciwpróchnicze. Czekolada ma też sporo magnezu i potasu, a fenyloetyloamina uważana jest za wiązek, który wywołuje poczucie szczęścia. Oczywiście chodzi o czekoladę z jak największą ilością kakao. Mleczne czekolady w dużej części składają się ze spulchniaczy, cukru i oleju palmowego, które to mają za zadanie obniżyć koszt produktu. Najzdrowsze będą czekolady ciemne. Mogą być słodkie, jednak za czasów PRL przykleiła się do nich określenie „gorzka”. Ze względu na deficyt surowca, ziarna kakaowca były przepalane. To powodowało, że taka czekolada rzeczywiście stawała się gorzka.

– Niewątpliwie największymi walorami czekolady są te smakowe – mówi Jakub Przysucha, właściciel jednej z lubelskich cukierni.

Czekolada jest nie tylko słodkością, którą lubimy zjeść np. do kawy. 

– Jeżeli ma ona powyżej 70% kakao to ma też aspekty zdrowotne. Taka czekolada zawiera całą masę substancji czynnych, które powodują, że poprawia nam się humor. Zawiera ogromną ilość magnezu i innych mikroelementów. Trzeba jednak pamiętać, że nawet czekolady gorzkie zawierają w sobie cukier – dodaje Przysucha.

Czekoladę do Europy sprowadził Krzysztof Kolumb już po pierwszej wyprawie do nowego świata. Legenda głosi, że tubylcy, sądząc że mają do czynienia z bogiem, przywitali podróżnika startymi ziarnami kakaowca zalanymi wrzątkiem. Ten specyfik miał nie przypaść do gustu Kolumbowi.
Kilkadziesiąt lat później hurtowe ilości ziarna kakaowca zaczął sprowadzać Fernando Cortez. Napój, będący połączeniem czekolady z miodem stał się popularny na dworach królewskich w XVIII wieku. Wraz z rewolucją przemysłową udało się obniżyć cenę produkcji tego przysmaku i od połowy XIX wieku rozpływał się w ustach właściwie wszystkich ludzi na świecie.

IAR / OM

Fot. pixabay.com

Exit mobile version