Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Książki

books 1245690 960 720 3

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest to święto czytelników ustanowione w 1995 roku przez UNESCO na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców. Święto zainaugurowano w Barcelonie. 23 kwietnia to szczególna data w historii literatury światowej – rocznica urodzin Williama Szekspira.

To największe takie wydarzenie obchodzone tego samego dnia w ponad 100 krajach na całym świecie i doskonała okazja do podejmowania różnych inicjatyw promujących literaturę i czytelnictwo. To szczególnie ważne w Polsce, gdzie ostatnie badania Biblioteki Narodowej wykazały, że w ubiegłym roku 63% dorosłych rodaków nie przeczytało ani jednej książki.

– Książka z duszą to taka, którą zapamiętuje się na wiele lat – mówi mieszkaniec Lublina.

Z danych statystycznych za 2015 rok wynika, że miejskich bibliotek korzysta ponad 17% mieszkańców regionu. Liczba zdaje się być niska, jednak w sakli kraju zajmujemy drugie miejsce.

Według Joanna Chabskiej z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie najczęściej sięgamy po coś takiego, co nie wymaga od nas dużego skupienia.

– W tym naszym zabieganiu książka da wytchnienie i pozwoli się zrelaksować. Najchętniej sięgają czytelnicy po literaturę kobiecą, kryminał oraz reportaż – powiedziała Radiu Lublin bibliotekarka.

Do najpoczytniejszych autorów należą między innymi Katarzyna Bonda, Andrzej Stasiuk i Katarzyna Michalak. Popularnością cieszą się także lubelscy pisarze tacy jak Marcin Wroński i Paweł Reszka.

Z kolei z Chełmskiej Biblioteki Publicznej w 2016 roku korzystało tylko 13% mieszkańców Chełma i regionu. Znacznie wyższe są statystyki czytelnicze w szkolnych bibliotekach. Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Stołpiu chętnie sięgają po książki i to nie tylko po lektury.

– Uwielbiam czytać książki. Jest to dla mnie bardzo fajny sposób na spędzenie wolnego czasu. Wszystko możemy sobie wyobrazić – mówi jedna z uczennic placówki.

Uczniowie tej szkoły przygotowują specjalny spot reklamowy promujący czytelnictwo. 

ŁoM / IAR

Fot. pixabay.com

Exit mobile version