Etykieta w pigułce. Jak zachować się przy stole?

white 2115693 960 720

Poza świątecznymi potrawami i specjałami przy stole powinniśmy pamiętać także o dobrych manierach. Zwłaszcza jeżeli do wielkanocnego posiłku zapraszamy nie tylko członków najbliższej rodziny.

– Pierwszym, ważnym elementem są życzenia. Nie jest jednak konieczne, aż tak wylewne składanie sobie życzeń, jak podczas dzielenia się opłatkiem. Tutaj zjadamy ten kawałek jajka i osoba, która podaje talerzyk z przygotowaną święconką może złożyć wszystkim ogólne życzenia – mówi specjalistka do spraw savoir vivre Małgorzata Karwatowska z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Zasiadając do świątecznego śniadania i dzieląc się jajkiem nie zabraknie ciepłych słów.

– Ja swoim najbliższym życzę dużo ciepła rodzinnego i miłości – powiedziała Radiu Lublin jedna z mieszkanek Lublina.

Gdy już zasiądziemy do stołu, a na świątecznym obrusie pojawią się pierwsze dania, powinniśmy pamiętać o odpowiednim zachowaniu, ale także odpowiednim stroju.

– Już do śniadania musimy być elegancko ubrani, ponieważ jesteśmy na uroczystości. Zasiadamy do stołu w dowolnej kolejności. Siedzimy wyprostowani. Obowiązuje nas czekanie, aż posiłek gorący dostaną wszyscy biesiadnicy. Dopiero wtedy zaczynamy jeść – podkreśla Karwatowska.

Znawcy dobrych manier zwracają także uwagę na używanie telefonów komórkowych podczas posiłku. Takie zachowanie może być odebrane jako nietakt. Podobnie jak poprawianie przez panie makijażu przy stole. Należy pamiętać, że najważniejsza jest jednak wzajemna serdeczność i uśmiech. Zwłaszcza podczas świątecznych spotkań z rodziną.

JSł / DaCh

Fot. pixabay.com

Exit mobile version