Najwięksi polscy reportażyści goszczą w Radiu Lublin. Trwa II Festiwal Reportażu w Lublinie. W programie wydarzenia znalazły się spotkania autorskie, dyskusje i warsztaty.
– Moim zdaniem reportaż został wynaleziony po to, żeby jedni ludzie rozumieli drugich – mówi jeden z gości wydarzenia Mariusz Szczygieł. – Reporter jest pośrednikiem pomiędzy poszczególnymi ludźmi czy grupami ludzi. Usiłuje zrozumieć kogoś dla czytelników. Wydaje mi się, że czytając książkę reporterską czy podróżniczą wchodzimy w czyjeś życie. Na chwilę porzucamy własne i stajemy się kimś innym. I wtedy jest szansa, żeby tego drugiego człowieka zrozumieć. Czyli czytamy o kimś w Ugandzie czy Chinach i przez chwilę jesteśmy nim. A kiedy umiemy wczuć się w drugiego człowieka i go zrozumieć, świat się staje lepszy.
Festiwal rozpoczął się warsztatami ze znanym lubelskim reportażystą Pawłem Piotrem Reszką, który zdradzał studentom tajniki pracy reporterskiej. – Półtorej godziny to bardzo niewiele czasu. Przygotowałem dwa teksty, bardzo drastyczne w swojej formie i treści o przemocy domowej, po to, żeby obudzić uczestników zajęć, które rozpoczęły się o 8.30, i po to, żeby pokazać im, że reportaż czasem dotyka trudnych spraw i nie powinien pozostawiać czytelników obojętnymi. Starałem się przekazać podstawowe prawidła, dotyczące uprawiania tego zawodu, czyli, jak rozmawiać z bohaterem, jak skonstruować tekst, co robić, kiedy bohater nie wita nas z otwartymi rękami – mówi Paweł Reszka.
We wtorkowy poranek odbyło się również spotkanie z Marcinem Kąckim. – Kiedy zobaczyłem, że na sali są głownie młodzi ludzie, pomyślałem, że po prostu trzeba ich wciągnąć w dyskusje. Byłem ciekawy kim są, co czytają. Zrobiliśmy sobie taką małą lekcję dziennikarstwa, w której oni przejęli inicjatywę i zaczęli opowiadać, co ich interesuje. I próbowałem udowodnić, ze jeśli nie czytają, nie interesują się, to prędzej czy później będą tego żałować – mówił reportażysta.
– Myślałem, ze to będzie wykład. Że pan będzie sobie stał i mówił, a my sobie pogramy na telefonie, ale wyszło na to, że była to normalna dyskusja. Było w porządku, bo każdy miał prawo głosu – mówił jeden z uczestników spotkania z Marcinem Kąckim. – Wykład zmusił do refleksji, skłonił do tego, by być krytycznym wobec tego, co nas otacza, by analizować wszystkie informacje, które dostajemy. Myślę na pewno, że zacznę więcej czytać i być bardziej krytyczna – dzieli się wrażeniami inna uczestniczka spotkania.
Kolejne okazje na spotkania z reportażystami już w środę.
Festiwal potrwa do czwartku, wydarzenia mają charakter otwarty.
MaK
Program II Festiwalu Reportażu w Lublinie
25 kwietnia
08.30-10.00 – Studio im. Z. Stepka – warsztaty dla studentów prowadzone przez Pawła P. Reszkę
10.00-11.30 – Studio Muzyczne – spotkanie z Marcinem Kąckim (prowadzenie: Agnieszka Krawiec)
13.00-14.30 – Studio im. Z. Stepka – warsztaty dla seniorów prowadzone przez Annę Śmigulec
17.30 -19.00 – Studio Muzyczne – spotkanie z Mariuszem Szczygłem (prowadzenie: Agata Koss-Dybała)
26 kwietnia
08.30-10.00 – Studio im. Z. Stepka – warsztaty dla studentów prowadzone przez Pawła P. Reszkę
10.00-11.30 – Studio Muzyczne – spotkanie z Maciejem Wasielewskim (prowadzenie: Agnieszka Krawiec)
13.00-14.30 – Studio im. Z. Stepka – warsztaty dla seniorów prowadzone przez Annę Śmigulec
17.30 -19.00 – Studio Muzyczne – spotkanie z Cezarym Łazarewiczem (prowadzenie: Agata Koss-Dybała)
27 kwietnia
08.30-10.00 – Studio im. Z. Stepka – warsztaty dla studentów prowadzone przez Pawła P. Reszkę
10.00-11.30 – Studio Muzyczne – panel „Reportaż literacki, radiowy, telewizyjny” z udziałem Katarzyny Michalak, Anny Śmigulec i Grzegorza Linkowskiego (prowadzenie: Agata Koss-Dybała)
13.00-14.30 – Studio im. Z. Stepka – warsztaty dla seniorów prowadzone przez Annę Śmigulec
19.00 -20.30 – Studio Muzyczne – Gala Festiwalu (m.in. wręczenie Kryształowych Kart Polskiego Reportażu) uświetniona koncertem zespołu Ajagore
Na zdj. II Festiwal Reportażu w Lublinie – DZIEŃ I, 25.04.2017, fot. Agata Matys, Piotr Michalski