Dekomunizacja nazwy czeka osiedle i ulicę 35-lecia PRL oraz I Armii Wojska Polskiego w Kurowie. Mieszkańcy są w większości niechętni zmianom. Ale to oni sami wybiorą nowe nazwy ulic, przy których będą mieszkać.
Nazwy nawiązujące do komunizmu muszą zniknąć. W Kurowie mieszkańcy swoje propozycje przedstawiają drogą elektroniczną oraz wypełniając papierową ankietę.
– Nowe nazwy nadamy na najbliższej sesji rady gminy, która zapewne odbędzie się w maju -zapowiada wójt Kurowa Stanisław Wójcicki. – Mamy osiedle 35-lecia PRL-u. Sama nazwa mówi, że należy ją zmienić. Uznałem, że należy skierować do mieszkańców tego osiedla, a jednocześnie ulicy ankietę, aby ludzie mogli się wypowiedzieć na ten temat.
– Dekomunizacji podlegają wszystkie nazwy, które symbolizują totalitaryzm, komunizm oraz te, związane ze Związkiem Radzieckim, z siłami zbrojnymi Związku Radzickiego, osobami, wydarzeniami, datami, które jednoznacznie kojarzą nam się i niosą ze sobą treści totalitarne i propagandowe – mówi dr Mariusz Sawa z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Lublinie.
– Przeróżne nazwy były proponowane przez mieszkańców, ale chyba przeważające są nazwa ulicy i osiedla 3 Maja i Zacisze – mówi wójt Kurowa.
Mieszkańcy są podzieleni. Część chce zamiany nazwy, niektórym zaś nie przeszkadza.
To nie jedyna nazwa, która zostanie zmieniona. Podobnie będzie z ulicą 1 Armii Wojska Polskiego. Mieszkańcy proponują, aby przemianować ją na ulicę Wojska Polskiego. Inna propozycja to ulica Dworska, bo w przeszłości prowadziła do dworu Kurowskich.
– Sugerujemy nazwę Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego – mówi Mariusz Sawa. – Chodzi o zwykłych żołnierzy, o których przecież pamiętamy i których upamiętniamy w przestrzeni publicznej.
Do lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej wpłynęło 19 próśb o zaopiniowanie nazw ulic, placów, rond oraz szkół z terenu województwa lubelskiego oraz części mazowieckiego. W części przypadków IPN przychylił się do zmiany.
PaSe
Fot. archiwum