W Lublinie rozpoczął się Tydzień Dialogu Międzypokoleniowego. Akcja ma na celu aktywną integracje różnych pokoleń mieszkańców Lublina. W tym roku impreza odbywa się pod hasłem „Lublin łączy pokolenia”.
– Choć wciąż trzeba przekonywać ludzi starszych do wychodzenia z domu, to widać zmiany” – mówi Stanisław Miciuk, wiceprzewodniczący Zarządu Oddziału Okręgowe Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Lublinie. – Trzeba coś robić, żeby seniorów wyprowadzić trochę z domu. Bo siedzą, patrzą na telewizor i więcej nic. A trzeba mieć kontakt z ludźmi. I dlatego nasz związek organizuje potańcówki czy wycieczki, żeby tych ludzi wyciągnąć trochę z domu, żeby się spotykali, wymieniali poglądami i spędzali miło czas.
– Kiedyś babcia siedziała w domu i nic nie robiła. Ewentualnie bawiła wnuki. A teraz wnuki przychodzą i się pytają: babciu, możemy cię odwiedzić? Nie masz teraz koncertu, nie masz zajęć, nie idziesz na pływalnię? I to jest właśnie ten rodzaj współpracy. Dzieci naprawdę bardzo pomagają starszym. Przedszkolaki przychodzą do przedszkoli, przedszkolaki do seniorów. I to jest bardzo miło i sympatyczne – mówi jedna z seniorek.
– Dialog pokoleń to bardzo piękne hasło. Taki dialog, żeby młodsze pokolenia nawiązywały kontakt ze starszymi ludźmi. Ale dużo zależy od nas. Jeśli wyjdziemy z sercem do młodszych, to odzew będzie podwójny – dodaje inna.
– Wszystkie nasze wydarzenia zaplanowaliśmy tak, żeby łączyć pokolenia. Będziemy się spotykać, mieszać, wymieniać doświadczeniami, umiejętnościami bądź też wspólnie pracować. Dlatego mamy zaplanowane warsztaty komputerowe dla dziadków i wnuków, na które mogą przyjść wspólnie. Wnuki będą uczyły swoich dziadków, jak posługiwać się komputerem, jak napisać czy odebrać maila – informuje Beata Wijatkowska z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. – Poza tym mamy wspólne zajęcia integracyjne z uczestnikami Lubelskiej Szkoły Superbabci i Superdziadka – warsztaty tworzenia dawnych zabawek.
– Mówimy o integracji międzypokoleniowej, Lublinie dostępnym dla wszystkich. Chcemy, aby w mieście każdy czuł się dobrze. Pięknie jest tworzyć wspólne rzeczy razem, bo solidarność międzypokoleniowa to nie tylko dostrzeganie siebie nawzajem, życzliwość, szacunek i tolerancja, ale to też wspólne działanie. To budżet obywatelski, który w tym roku uwzględnia też zdanie najmłodszych, projekt Lublin 2050, w którym mówimy, ze każdy może współtworzyć miasto swoich marzeń – mówi Monika Lipińska, zastępca prezydenta Lublina.
Tydzień Dialogu Międzypokoleniowego w Lublinie potrwa do piątku. Wśród atrakcji m.in. miasteczko dla seniora, pokaz mody i międzypokoleniowy korowód. Szczegółowy program jest dostępny na stronie lublin.eu.
MaK
Tydzień Dialogu Międzypokoleniowego w Lublinie – „Inspiracje nie liczą lat”, 25.04.2017, fot. Piotr Michalski