– W każdej dziedzinie życia, w każdym resorcie rządowym, każda podejmowana decyzja dzisiaj – bezpośrednio albo jurto – pośrednio dotyka spraw dziecięcych, czyli praw dziecka. Jednoznaczny zakaz stosowania kar cielesnych wobec dzieci spowodował, że przemoc maleje. Spadła ona prawie trzykrotnie na różnych wskaźnikach. Idziemy w dobra stronę – mówił na antenie Polskiego Radia Lublin Marek Michalak (na zdjęciu), Rzecznik Praw Dziecka. Z gościem rozmawiał Wojciech Brakowiecki.
– Każde złe potraktowanie jednego dziecka, skutkujące jego uszkodzeniem czy zaniedbaniem nie powinno mieć miejsca. Równolegle trzeba oddziaływać edukacyjnie, kampanijnie, społecznie (…). Dorosły potrafi usprawiedliwić to, że zaniedbuje swoje dziecko, to, że ma ważniejsze sprawy, że musi pracować. Trzeba jednak mieć świadomość, że w momencie, gdy na świat przychodzi dziecko, które jest największą radością domu, to trzeba tę rzeczywistość przeprogramować. Ono musi dostać to, co jemu się należy i to nie jest żaden przywilej. Dziecko to człowiek, który ma swoje prawa – do swoich rodziców, do ich czasu, do miłości i szacunku, do zabezpieczenia zdrowotnego, socjalnego i edukacyjnego. My dorośli musimy nauczyć się rozmawiać z dziećmi – podkreślał rzecznik.
– Dobre wychowanie nie polega na tym, że dziecko dostaje wszystko, co chce i może robić wszystko. Dobre wychowanie to dawanie dziecku nieograniczonej ilości witaminy M, czyli miłości oraz szacunku, bo to jest niezwykle potrzebne. Równolegle dziecko uczestnicy w życiu w pewnych granicach, które są określone, ale nie mogą one naruszać jego praw – tłumaczył.
– My dzisiaj musimy mieć świadomość tego, że żyjemy w państwie demokratycznym, a dzieci stanowią 1/3 społeczności naszego kraju. Ich głos musi być słyszalny i one muszą być poważnie traktowane. Nie wolno wobec nich stosować jakichkolwiek form przemocowych. A jeśli ktoś to robi – musi liczyć się z konfrontacją – wyjaśniał gość.
– Ja jako rzecznik stoję na straży przestrzegania praw jako organ kontroli państwa, monitoruję na bieżąco wszystkie pomysły, które wychodzą z parlamentu, rządu czy samorządów i staram się je opiniować oraz zawracać uwagę na te aspekty, które mogą nie do końca zabezpieczać dobro dziecka lub też wskazuję, co jeszcze trzeba zrobić (…). Program „Rodzina 500 plus” to pierwszy krok i mam nadzieję, że wywoła on następne. Musimy dążyć do tego, żeby każde dziecko w Polsce czuło się tak samo dobrze – podsumował Marek Michalak.
WB / opr. MatA
Fot. archiwum