Każdy może włączyć się w przygotowanie nowego atlasu ptaków lęgowych Europy. Wystarczy swoje obserwacje przyrodnicze zgłosić do Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków lub za pomocą portalu www.ornitho.pl. Akcja ma między innymi zwiększyć zainteresowanie otaczającą przyrodą.
Dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 14 w Puławach do ornitologicznych obserwacji nie trzeba zachęcać. W atlasie umieściłyby już kilka gatunków: wronę, srokę, bociana, gila, mewę, wróbla…
– Ostatnia edycja takiego atlasu ukazała się ponad 20 lat temu – mówi Piotr Safader z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. – Obecnie zbierane są informacje o awifaunie lęgowej ptaków Europy. Będzie opierał się na wszelkich możliwych dostępnych informacjach, ale głównie na obserwacjach ptaków zgłaszanych przez nie tyle fachowców-ornitologów, ale też amatorów. Nazwijmy tę akcję „akcją obywatelską”. Każdy, kto potrafi rozpoznawać gatunki ptaków, ma możliwość wejścia na stronę Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków – tam, w odpowiedniej zakładce może wpisać gatunki ptaków, jakie obserwuje lub obserwował w ostatnim czasie.
– Jako fotograf przyrody jestem uradowany takim pomysłem, bo fotografowie przyrody często korzystają z obserwacji ornitologów – mówi Grzegorz Sierocki. – Natomiast ciekaw jestem jak to będzie z weryfikacją takich danych? Bo rzeczywiście gro obserwatorów ptaków, umieszczających swoje obserwacje w Internecie, zna się na tym dobrze, natomiast tutaj zapraszani są wszyscy ludzie. Wśród niektórych występuje niestety syndrom obserwowania rzadkości, a więc w czymś, co jest pospolite, doszukują się czegoś bardzo niepospolitego.
– Weryfikacja będzie dotyczyła zwłaszcza gatunków bardzo mało znanych – dodaje Piotr Safader. – Tutaj specjaliści będą musieli przeanalizować dokładnie takie informacje.
– Gdyby taki atlas powstał, miasto Puławy zapewne zajęłoby w nim jakieś swoje miejsce, bo mamy tu bardzo dużo ptaków – mówi Izabela Giedrojć, kierownik działu zieleni w Zarządzie Dróg Miejskich w Puławach. – Już od kilku lat prowadzimy program „Zapraszamy ptaki do Puław”, w ramach którego wspólnie z OTOP-em realizujemy spotkania ornitologiczne, które mają za zadanie zwrócić uwagę na ptaki, które możemy tu spotkać. Za każdym razem takie spotkanie kończy się pewnym podsumowaniem ilości stwierdzonych ptaków. Realizując ten program, w ubiegłym roku wykonaliśmy inwentaryzację przyrodniczą gminy. Panowie, którzy to realizowali, stwierdzili 168 gatunków ptaków na terenie miasta.
– Zaczyna się trzecia dekada kwietnia, a więc czas największych przylotów ptaków. Troszkę się tu będzie działo – dodaje Grzegorz Sierocki.
Nowy atlas ma być gotowy w 2020 roku. Będzie zawierał rozmieszczenie oraz liczebność lęgowych gatunków ptaków we wszystkich krajach Europy w latach 2013-2017.
ŁuG (opr. DySzcz)
Fot. archiwum