Prof. Stanisława Steuden o trzech filarach polityki senioralnej

001 3405

W Lublinie żyje ponad 80 tysięcy osób powyżej 60. roku życia, w całym kraju seniorzy stanowią około 20% społeczeństwa, a prognozy demograficzne mówią o tym, że w 2050 roku ten odsetek może wzrosnąć nawet do 40%.

Zdaniem prof. Stanisławy Steuden (na zdjęciu), psychologa z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego polityka senioralna powinna skupiać się na trzech obszarach. Z gościem rozmawiał Tomasz Nieśpiał.

– Pierwszy to jest zapewnienie dobrej kondycji fizycznej i badań profilaktycznych osób starszych. Po drugie – polityka powinna się koncentrować na zapewnieniu jakości życia w wymiarze interpersonalnym, czyli integracji międzypokoleniowej. Trzeci filar powinien angażować te osoby w różną aktywność, np. wolontariat – tłumaczyła prof. Steuden.

 – Osoby po 60. roku są ogromnym potencjałem, który powinniśmy wykorzystać. One nam mogą wiele rzeczy zaoferować. My, tj. pozostała część społeczeństwa powinniśmy zadbać, by jakość ich życia była przynajmniej dobra. Wzrost liczby osób po 60. roku życia wynika m.in. stąd, że wzrasta średnia długość przeżycia. To również zmienia strukturę życia człowieka tzn. starość stanowi jego 1/3 i jest istotną częścią do zagospodarowania – podkreślała.

Obecnie w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trwają prace nad stworzeniem kompleksowego programu polityki senioralnej do 2030 roku.

ToNie / opr. MatA

Fot. PaW

Exit mobile version