Projekt „Rodzina z Lublina”

rodzina 2

W projekcie mogą wziąć udział uczniowie lubelskich szkół ponadgimnazjalnych zamieszkujący (pochodzący) z Lublina. W jednej grupie przewidziano udział 12 uczniów. Warsztaty dla uczniów prowadzone będą przez trzech trenerów – dziennikarzy Polskiego Radia Lublin. Projekt przewiduje następujące zespoły tematyczne: nagrywanie i montowanie dźwięków (8h), dobór tematu, zbieranie i selekcja materiałów (8h), techniki prowadzenia wywiadu, otwierania rozmówcy (8h). Warsztaty będą prowadzone raz w tygodniu w blokach dwugodzinnych w studiu Polskiego Radia Lublin, jako zajęcia praktyczne rozwijające kompetencje i umiejętności uczestników, tak, aby byli przygotowani do zrealizowania audycji. Po ukończeniu warsztatów uczestnicy pod okiem trenerów przygotują 15-minutowy reportaż artystyczny opowiadający o rodzinnej historii (chodzi o rodzinę uczestnika szkolenia, dlatego uczestnicy muszą rekrutować się spośród mieszkańców Lublina) ściśle powiązanej z historią Lublina (ważne wydarzenia historyczne, rozwój miasta, powstawanie nowych dzielnic, historia zakładów pracy, uczelni, szkół, ważne dla Lublina postaci, itd.). Jeden trener będzie opiekował się audycjami czterech uczestników, czyli będzie konsultował dobór tematów, będzie nadzorował zbieranie i selekcję materiałów, wraz z uczestnikiem będzie współpracował z realizatorem przy zgrywaniu audycji. Następnie każda z 12 audycji będzie prezentowana na antenie Polskiego Radia Lublin w kolejnych audycjach „My rodzice” (czwartek, godz. 19.00) i zawieszona w zakładce projektowej na stronie www.archiwum.radio.lublin.pl. W czasie trwania projektu „Rodzina z Lublina” przewidziane są 4 grupy uczniów, po 12 osób w każdej. Po zakończeniu całego projektu wyprodukowana zostanie płyta kompaktowa z zaprojektowaną okładką nawiązującą do 700-lecia nadania praw miejskich Lublinowi. Płyta ta będzie zawierała 48 piętnastominutowych reportaży. W końcowej części projektu płyta i reportaże będą prezentowane w 20 lubelskich szkołach ponadgimnazjalnych przez trenerów realizujących projekt. Projekt „Rodzina z Lublina” realizowany będzie przez Stowarzyszenie Przyjaciół Radia Lublin w latach 2015 – 2017 w Polskim Radiu Lublin.

POBIERZ: FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

POBIERZ: REGULAMIN

Projekt realizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Radia Lublin przy pomocy finansowej Miasta Lublin.


Partnerami projektu są:

 

Terminy warsztatów dla uczestników projektu:
I grupa: 23.03 – 14.06.2015
– przygotowanie reportaży 15.06 – 28.06.2015
– emisja reportaży 29.06 – 20.09.2015
II grupa: 05.10 – 27.12.2015
– przygotowanie reportaży 01.01 – 10.01.2016
– emisja reportaży 11.01 – 03.04.2016
III grupa: 04.04 – 17.04.2016
– przygotowanie reportaży 11.07 – 24.07.2016
– emisja reportaży 25.07 – 16.10.2016
IV grupa: 31.10 – 22.01.2017
– przygotowanie reportaży 23.01 – 05.02.2017
– emisja reportaży 06.02 – 30.04.2017

ARCHIWUM 'RODZINY Z LUBLINA”

34. Reportaż „Stanowscy to znaczy…”

Reportaż opowiada o przekazywaniu w rodzinie tradycji związanych z wolnością i demokracją. Dzieci opowiadają o tym, co im przekazali rodzice, a rodzice – zwłaszcza Krzysztof Stanowski – o tym, co przekazał mu ojciec Adam Stanowski i jakie było życie w rodzinie walczących z „komuną”. Do rodziny Barbary i Krzysztofa Stanowskich zaproszą nas ich dzieci: Adam, Olga i Karol wraz z redaktor Czesławą Borowik.

35. Reportaż „Fajfy moich dziadków”

Czesława Borowik i Piotr Król czuwali nad pracą młodej adeptki sztuki dziennikarskiej – Karoliny Ryby…

36. Reportaż „Krawiec z Lublina”

Są małżeństwem od niemal 50 lat. Zakład krawiecki przy ul. Braci Wieniawskich na Czechowie prowadzą nieco krócej. Dziś robią to z przyzwyczajenia i z pasji. Razem w domu, razem w pracy. Jak udaje im się tak zgodnie i szczęśliwie spędzać każdy dzień? Halina i Lucjan Siegiedowie są bohaterami reportażu „Krawiec z Lublina”. Reportaż zrealizował Piotr Król, a przygotowała Agnieszka Krawiec…

37. Rodzina z Lublina „Moja rodzina”

Reportaż przygotowany przez Małgorzatę Żurakowską i Krzysztofa Wyszomirskiego. Realizacja Piotr Król.

38. Reportaż „Górnik z Lublina”

– Moja rodzina jest dla mnie bardzo ważna i jak każda ubogaca nie tylko swoją historię, ale i miasta. Chciałabym przedstawić losy mojego dziadka Jacka. On snując opowieści prywatne i zawodowe utwierdzał mnie w przekonaniu, że wszystko jest możliwe – mówi autorka reportażu Justyna Telenga.

39. Reportaż „Lasy są w nas”

Ola Paszczuk zaprosiła nas do poznania swojej rodziny, która miłość do lasów i przyrody ma chyba już w genach. Reportaż przygotowała Czesława Borowik, a zrealizował Piotr Król.

40. Reportaż „Blisko siebie”

W tym reportażu zrealizowanym w ramach projektu Rodzina z Lublina zapraszamy do wysłuchania audycji, jaka powstała w domu państwa Smoleniów. Nagrała ją Justyna Smoleń.

41. Reportaż „Magia kina”

Kino „Bajka” od 26 lat jest wpisane nie tylko w życie kulturalne Lublina, ale również w życie rodziny autora reportażu Michała Niedźwiedzia. Audycja powstała pod okiem Agnieszki Krawiec. Realizacja akustyczna Piotr Król.

42. Reportaż „Dwie połówki serca”

Natalia Skoczylas proponuje, byśmy poznali sędziwego lublinianina, emerytowanego nauczyciela – Bolesława Błaszczuka i jego związki z Tajnym Nauczaniem. Audycja powstała pod okiem Czesława Borowik, a za realizacja akustyczną odpowiada Piotr Król.

43. Reportaż „Dziadkowie”

Natalia Szydłowska zaprasza do domu swoich dziadków – Państwa Wachów. Audycja powstała pod okiem Małgorzaty Żurakowskiej, a za realizację akustyczną odpowiada Piotr Król.

44. Rodzina z Lublina „Spacer po Lublinie”

Autorem reportażu jest Eryk Toruj. Audycja powstała pod okiem Agnieszki Krawiec, a za realizację akustyczną odpowiada Piotr Król.

45. Rodzina z Lublina „Historia dla młodszej siostry”

Robert Łaskarzewski zgłębiał historią lubelskiego strajku kolejarzy z lipca 1980 roku. Audycja powstała pod okiem Czesława Borowik, a za realizacja akustyczną odpowiada Piotr Król.

46. Rodzina z Lublina „Kawałek mojej rodziny”

O swoich najbliższych opowiada Cezary Dzinkiewicz.

47. Rodzina z Lublina

To dom wielopokoleniowy. Dom z duszą, który mieści się przy dawnej ulicy Bychawskiej, dzisiejszej ulicy Władysława Kunickiego w Lublinie. Zbudowali go dziadkowie obecnej właścicielki – Bronisława i Feliks Drzewowscy. O historii tego miejsca opowie Halina Danczowska.

48. Rodzina z Lublina „Jak zmienia się życie?”

Reportaż Dominika Golca.

Exit mobile version