„Psychologia wobec problemów współczesnego świata” – pod takim hasłem odbywają się tegoroczne „Aktualia” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim im. Jana Pawła II w Lublinie.
Ogólnopolska Konferencja Aktualności Psychologicznych ma bogatą – 24-letniątradycję.
– Każdego roku skupiamy się innych ważnych tematach” mówi profesor Piotr Francuz, dyrektor Instytutu Psychologii KUL. – Na uwagę zasługują te, które dotyczą trudnych problemów współczesnego świata, na przykład funkcjonowania dziecka, które jest wykorzystywane seksualnie. To jest temat, który w mediach jest bardzo mocno i często podkreślany. Chciałbym zwrócić uwagę na niezwykle interesujące badania, prowadzące wokół zagadnień związanych z psychopatią – pani prof. Beaty Pastwy-Wojciechowskiej. Jest sporo o diagnozie i o zagadnieniach związanych z praktyką psychologiczną.
Psycholog Agnieszka Kulig z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II w Lublinie zwraca uwagę na to, że coraz więcej dzieci i młodych ludzi boryka się z problemami dotyczącymi zdrowia psychicznego.
– Kiedyś mówiło się o tym, że około 10% dzieci ma problemy. Dziś ta liczba sięga nawet 20% maluchów, które potrzebują pomocy. Badania, które były prowadzone na grupie studentów w ostatnich kilku latach w Polsce, pokazują, że jest bardzo duży wskaźnik żaków, którzy sobie nie radzą z sytuacjami chociażby życia akademickiego – podkreśla Kulig.
Wiele prelekcji poruszanych podczas konferencji dotyczy uzależnień od Internetu i gier.
– Czynnikami, które predysponują do uzależnienia od Internetu są cechy osobowości, takie jak impulsywność, nasilony negatywny obraz siebie, tendencja do ucieczki przed stresem, ale także czynniki środowiskowe – podkreśla prof. Beata Pawłowska z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Tych czynników jest bardzo dużo, na przykład potrzeba akceptacji, miłości, wsparcia, zwrócenia na siebie uwagi. Jeśli w domu nie są zaspokojone tego typu potrzeby to dziecko ucieka w świat gier.
Profesor Piotr Francuz z KUL-u uważa, że wpływ różnego rodzaju mediów na człowieka będzie w najbliższych latach tematem szerszych badań.
– To jest problem ingerencji świata wirtualnego w życie ludzi. Dzisiaj obserwujemy to w takiej formie narastającej podaży, przede wszystkim nowych technologii, które umożliwiają ludziom kontakt z rzeczywistościami, które odbiegają od tzw. świata naturalnego. Ja myślę, że będzie to prowadziło do coraz poważniejszych problemów związanych z adaptacją. Myślę, że już dzisiaj widzimy pewne skutki tego. Od kilkunastu lat, takie zjawisko jak depresja, przestały być zaliczane do pakietu specyficznych chorób psychicznych. Stały się chorobą społeczną. To bardzo niepokojące.
„Aktualia” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim potrwają do środy 26 kwietnia. Jutro (25.04) zaplanowano rożnego rodzaju warsztaty. Będzie można dowiedzieć się jak budować szczęśliwe relacje damsko-męskie, jak otworzyć się na innych czy pracować z osobami chorymi na nowotwory.
SzyK
Fot. kul.pl