T’ien Lai i X-Navi:Et w Strefie Innych Brzmień

1 75

Strefa Innych Brzmień w kwietniu przyniesie aż dwa koncerty. Podczas jednego wieczoru usłyszymy tajemniczy i zjawiskowy kwartet T’ien Lai, skupiający w swoim składzie takie postacie jak: Kuba Ziołek, Łukasz Jędrzejczak, Rafał Kołacki i Mikołaj Zieliński, czyli artystów związanych m.in. z Alamedą 5, Hati, Starą Rzeką czy Innercity Ensemble. Drugim projektem będzie najnowsze dziecko Rafała Iwańskiego – solo act pod szyldem X-Navi:Et.

T’ien Lai – organiczno-syntetyczny kwartet taneczny, który powstał w 2012 r. z inicjatywy Łukasza Jędrzejczaka (So Slow, Alameda 5) i Kuby Ziołka (Stara Rzeka, Innercity Ensemble) jako wynik poszukiwań nowych formuł medytacyjnej muzyki elektronicznej i elektro-akustycznej. Debiutancki album „Da’at” wydany przez Monotype Records w 2013 charakteryzował się brzmieniem starych PRL-owskich radioodbiorników Śnieżka przetworzonych przez efekty gitarowe i nałożonych na pętle syntezatorowe. Zwieńczeniem tych przygód były dobrze przyjęte koncerty na festiwalu Unsound w Krakowie (2012) i Strefie Monotype w Warszawie (2014).
Duet nagrał też drugi album „RHTHM”, który został wydany na jesieni 2015 roku i stanowił podsumowanie zabaw z muzyką pulsacyjną i eksplorowanie różnych wymiarów rytmu. Muzyka na „RHTHM” była bardziej żywa i energetyczna – jest to efekt pracy muzyków w grupach Alameda 5 i Innercity Ensemble.
Od początku 2015 roku T’ien Lai gra już jako kwartet. Do składu dołączyli Rafał Kołacki (Hati, Innercity Ensemble, Mammoth Ulthana) oraz Mikołaj Zieliński (Alameda 3, Alameda 5, Rara) na afrykańskich instrumentach perkusyjnych i perkusjonaliach. Jędrzejczak i Ziołek wrócili do dźwięków czysto syntetycznych, które są na żywo kontrastowane z organicznym brzmieniem instrumentów perkusyjnych. Efektem jest muzyka rozpięta między quasi-szamańskimi transami, surową, niemalże industrialną rytmiczną elektroniką, aż po pastisze współczesnej muzyki techno. Kwartet gra i improwizuje na żywo bez komputerów.

X-NAVI:ET (Rafał Iwański) – artysta dźwięku, perkusista, z wykształcenia etnolog. Tworzy muzykę elektroakustyczną budowaną na brzmieniu modyfikowanych analogowo i cyfrowo instrumentów elektronicznych i akustycznych oraz dźwięków znalezionych. Współzałożyciel i muzyk grup Hati (z Rafałem Kołackim), Kapital (z Kubą Ziołkiem) i Innercity Ensemble, od 2014 r. gra w zespole Alameda 5. Współtworzył projekty audiowizualne Aqualuna (z Anną Pilewicz) i VOICES OF THE COSMOS (z Wojciechem Ziębą i Sebastianem Soberskim – radioobserwatorem z Centrum Astronomii UMK w Toruniu). Iwański zagrał solo i z zespołami setki koncertów w całej Europie i w USA – także wspólnie z innymi artystami, jak m.in. Z’EV, Richard Pinhas, Peter Votava, Jerzy Mazzoll, Jeff Gburek, John Zorn, Anna Zielińska, Wojtek Jachna, Jacek Buhl, Raymond Salvatore Harmon i Xavier Bayle. Brał udział w nagraniu i realizacji kilkudziesięciu albumów wydanych na nośnikach cyfrowych, płytach winylowych i kasetach. Członek Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej. W listopadzie 2015 r. nakładem wydawnictwa Wounded Knife ukazał się dobrze przyjęty mini-album sygnowany jako X-NAVI:ET, który jako wydany na kasecie nosi tytuł „Vox Paradox”.

Strefa Innych Brzmień to całoroczny cykl koncertowy prezentujący nietuzinkowych wykonawców, najciekawsze labele niezależne, wreszcie różne gatunki muzyczne i ich niezwykłe, często frapujące, połączenia. Zapowiada zbliżający się wielkimi krokami festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia, który odbędzie się w dniach 5-9 lipca 2017 r. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Pełen line-up już wkrótce.
Więcej na www.innebrzmienia.eu

(fot. nadesłane)

Exit mobile version