Wielki Czwartek – Dzień Kapłaństwa

father 873830 960 720 7

Dziś, 13 kwietnia w liturgii Kościoła katolickiego przypada Wielki Czwartek. Wieczorna Msza Święta Wieczerzy Pańskiej jest pamiątką ustanowienia przez Jezusa Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Wraz z jej rozpoczęciem kończy się Wielki Post i rozpoczyna Triduum Paschalne.

O znaczeniu kapłaństwa w dzisiejszych czasach z ks. Krzysztofem Kwiatkowskim, kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Lublinie rozmawiał Wojciech Brakowiecki.

– Tożsamością kapłana jest zawsze bycie z Chrystusem i nieustanne umacnianie tej więzi. Im bliżej Jezusa jest kapłan, tym bardziej w swoim życiu reprezentuje wymiar tajemnicy Boga, który staje się człowiekiem i chce go uświęcić. W każdej epoce było to trudne, ale zawsze pozostawało podstawowym zadaniem – mówił na antenie Polskiego Radia Lublin ks. Kwiatkowski.

– Kapłan jest powołany z ludzi, ale również i dla nich. Bez odniesienia do wspólnoty, szerzej – bez realizacji przykazania miłości bliźniego – także kapłan się nie zbawi i jego życie jest puste. Miłość jest zawsze relacją do drugiego człowieka – podkreślił.

– Problem księdza zawsze trochę polega na „zawieszeniu”: kapłan z jednej strony reprezentuje lud, z którego jest wzięty, z drugiej – kieruje do wiernych Słowo Boże. Czasem jest to pociecha, ale bywa też napomnienie i nie jest to łatwe. Te dwa wymiary tj. odniesienie do Boga i do ludzi łączą się ze sobą i uzupełniają wzajemnie – tłumaczył ks. Krzysztof Kwiatkowski.

– W Dzień Kapłaństwa warto życzyć księżom, by byli dla Boga i dla ludzi. Ważne jest, by potrafili oni służyć, słuchać i być z wiernymi. Takie świadectwo życia kapłańskiego zawsze będzie pociągające. Warto szczególnie dzisiaj otoczyć księży modlitwą – podsumował gość.

WB / MatA

Fot. pixabay.com

Exit mobile version