Nieznane dotąd zdjęcia wojenne Lublina można oglądać na stronie internetowej Ośrodka „Brama Grodzka Teatr NN”. Zbiór liczy 130 fotografii i został przekazany do digitalizacji, a następnie udostępniony przez prywatnego kolekcjonera, który chce pozostać anonimowy.
Fotografie nie są jednolitym zbiorem – mają różnych autorów, a właściciel kolekcji przez wiele lat kupował je na aukcjach.
Większość zdjęć została wykonana na terenie dzielnicy żydowskiej. Część kadrów jest unikatowa.
– Do najcenniejszych należy zdjęcie pokazujące ogrodzenie getta na terenie Starego Miasta. Ta fotografia pokazuje coś, z czego większość mieszkańców Lublina nawet nie zdaje sobie sprawy. Obszar między ulicą Grodzką, Rybną i Kowalską był zamknięty i stanowił część getta – mówi Marcina Fedorowicza z Pracowni Ikonografii Teatru NN.
– Ośrodek planuje opublikować fotografie w publikacji „Prowincja noc”, która będzie miała formę kalendarium Zagłady. Bardzo brakowało nam materiału ilustracyjnego do tej książki. Stąd rozmowa z kolekcjonerem o możliwości wykorzystania jego fotografii – dodaje Joanna Zętar z Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”.
Zdjęcia można obejrzeć na stronie Ośrodka „Brama Grodzka Teatr NN”. Fotografiom towarzyszy opis.
MaK
Fot. kolekcja prywatna / Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”