Zmiany w oświacie: Branżówki zastąpią zawodówki

zawodowka

Od września 2017 r. zasadnicze szkoły zawodowe zostaną zastąpione przez szkoły branżowe pierwszego stopnia.

Zmian wpisanych w nową reformę oświatową najbardziej obawiają się nauczyciele. I to właśnie z myślą o nich Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne zorganizowały w Lublinie konferencje „Porozmawiajmy o reformie”. Na spotkaniu zjawili się nauczyciele lubelskich zawodówek i techników.

– Nauka w szkole branżowej ma trwać pięć lat, z czego na pierwszy stopień przypadają trzy lata, a na drugi dwa lata. Po pierwszych trzech latach będzie można zrezygnować z dalszego kształcenia –  wyjaśnia Artur Dzigański, dyrektor kształcenia zawodowego w Wydawnictwach Szkolnych i Pedagogicznych. – Mając zawód, który zdobyło się w szkole pierwszego stopnia, będzie można po tych trzech latach wejść na rynek pracy. Jeżeli ktoś będzie chciał mieć maturę i tytuł technika w danym zawodzie, będzie uczył się dalej w szkole branżowej drugiego stopnia i zrealizuje drugą kwalifikację.

– Jestem zdecydowanie za taką zmianą, bowiem uczeń, który idzie do szkoły średniej może jeszcze nie wiedzieć czy chce zdawać maturę, czy nie – uważa jedna z nauczycielek. – Bardzo mi się to podoba w stosunku, co było do tej pory. Wszystkie przedmioty ogólnokształcące były wrzucone do I klasy, a na naukę konstrukcji, którą prowadziłam, było tylko 1,5 roku. Jest to za ciężkie za uczniów – uważa inna.

– Niesamowite jest to poszatkowanie. Stara i nowa podstawa programowa to jest niebo a ziemia. Mam wrażenie, że ktoś, kto przygotowywał nową podstawę, w ogóle nie zastanawiał się, co ma w niej być – przeciwnego zdania jest kolejna z uczestniczek konferencji.

– Podstawa programowa została podpisana dopiero przed chwilą. Ale zajęliśmy się dostosowaniem do niej podręczników, kiedy była ona jeszcze projektem – informuje Robert Kucicki z Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych. – Dlatego nasze prace są już tak zaawansowane, że do 1 września uda nam się zdążyć. Podręczniki w szkole branżowej I stopnia i w technikum będą te same.

Jednak zawodówki na razie nie przestaną istnieć. Ich wygaszanie będzie trwało jeszcze przez dwa lata, aż naukę skończy w nich obecna I klasa.

Z kolei 5-letnie technika rozpoczną działalność dopiero od roku szkolnego 2019/2020.

Zmiany dotyczą głównie zawodówek i techników. Bez zmian pozostaje formuła szkoły policealnej. Nauka w tego typu placówce, w zależności od zawodu, będzie trwała nie dłużej niż 2,5 roku.

ZAlew / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version