2 maja w Polsce obchodzony jest Dzień Flagi RP, jedno z najmłodszych świąt państwowych. Zostało ustanowione uchwałą Sejmu w 2004 roku, by propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.
Wybór dnia nie był przypadkowy i ma uzasadnienie historyczne. Właśnie 2 maja, w 1945 roku, polscy żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa (Siegessäule) w Berlinie. Zdobywając stolicę hitlerowskich Niemiec przyczynili się do zakończenia działań wojennych w Europie.
Kolejny powód, dla którego Dzień Flagi jest obchodzony 2 maja to fakt, że w komunistycznej Polsce właśnie tego dnia, po Święcie Pracy, flagi narodowe trzeba było usunąć. Władze zakazywały bowiem obchodzenia, przypadającego dzień później – Święta Konstytucji 3 Maja.
Zgodnie z ustawą o godle, barwach i hymnie, dziś każdy może legalnie wywieszać flagę narodową nie tylko z okazji świąt państwowych, ale także z okazji uroczystości i wydarzeń z życia prywatnego. Oznacza to, że flagę możemy wywieszać kiedy chcemy, pod jednym warunkiem – że będzie otoczona należną czcią i szacunkiem.
Jak mówi Piotr Dymmel – dyrektor Archiwum Państwowego w Lublinie, pierwsze symbole naszego państwa związane są z dynastią Piastowską. – Nie pojawiły się one od razu w gotowej postaci, one formowały się stopniowo, ewoluowały, ale już od samego początku ważne jest, że pojawiał się symbol, który był dosyć trwały – symbol orła. On, zanim się stał znakiem państwowym, znakiem króla i królestwa, był znakiem dynastów Piastowskich. Dopiero od końca XIII wieku możemy powiedzieć, że orzeł piastowski zaczyna nabierać cech symbolu całego Królestwa Polskiego.
Dlaczego nasza flaga ma tylko dwie barwy? – Są one związane z kolorystyką herbu. Znak herbowy przedstawiał białego orła w czerwonym polu tarczy herbowej – mówi Piotr Dymmel. – Być może chodziło też o to, że kolor biały kojarzył się z prawością, cechami pozytywnymi natomiast barwa czerwona kojarzy się z aktywnością, walecznością – dodaje.
Wywieszanie flag na balkonach czy w oknach nie jest jeszcze w naszym kraju powszechnym zwyczajem, choć co roku przybywa osób manifestujących w ten sposób patriotyzm i więź z ojczyzną.
Oprócz Polski, święto flagi obchodzi się również w wielu innych krajach, między innymi w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Finlandii, na Litwie i w Chinach.
WB / opr. SzyMon
Fot. pixabay.com