28.05.2017 „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa”

002 1780

Na zdjęciu Mariusz Drzewiński i Grażyna Lutosławska /fot. Dorota Nowakowska – materiał nadesłany/

Mariusz Drzewiński otworzył kilka dni temu wystawę swoich obrazów w Galerii Liceum Plastycznego w Lublinie. Ekspozycję zorganizowała Objazdowa Galeria Sztuki ZPAP. „Malarstwo jest próbą nazwania czegoś, co wyczuwam intuicyjnie – mówi Drzewiński. – Pierwsze obrazy z cyklu „Posadzki z Drohobycza” były zachwytem nad pięknem, logiką i iluzją geometrycznych płaszczyzn, ich rytmem i przestrzennością, poczułem potrzebę znalezienia do tego formy malarskiej.” Na wystawie znalazły się nie tylko obrazy inspirowane posadzkami, można oglądać prace powstałe w ciągu ostatniego roku. Mariusz Drzewiński będzie gościem „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”.

Z Bożeną Chlabicz-Polak, gościem Leśmianowskiej Ulicy Poetyckiej, której wydarzenia kończą się w niedzielę w Zamościu, porozmawiam o Zofii Leśmianowej. Utalentowana artystka malarka, mająca już przed pierwszą wojną światową wystawę w Paryżu, nie potrafiła lub nie chciała przebić się do publiczności i zapisała się w historii jako żona Leśmiana. Bożena Chlabicz-Polak szukała jej śladów i w Polsce, i w Nowym Jorku. Bożena Chlabicz-Polak to wykształcenia historyk sztuki. Autorka licznych publikacji i artykułów dotyczących  sztuki oraz szeroko rozumianej publicystyki  kulturalno-społecznej. Jako dziennikarz współpracuje z wieloma mediami w USA i w Polsce. Ostatnio ukazała się jej kolejna książka pt. „100 Muzeów Nowego Jorku”. Na stałe mieszka właśnie w tej amerykańskiej stolicy  współczesnej sztuki, co nie przeszkadza jej spędzać kilka miesięcy w roku we Wrocławiu, miejscu swojego pochodzenia.

„Umarłe miasto”, opera w trzech obrazach z librettem Paual Schotta według Bruges umarłe Georgesa Rodenbacha, wyreżyserowana przez Mariusza Trelińskiego, będzie miała premierę w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur we wrześniu. Opowiemy o tym z Bartoszem Wójcikiem.

Z Grzegorzem Jędrkiem z Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” opowiemy o 10. edycji festiwalu Miasto Poezji. W tym roku hasłem i motywem przewodnim będzie „Poezja Miasta”.

Jarosław Cymerman poprowadzi rozmowę z Andrzejem Titkowem w ramach Miasta Poezji. Będzie się ona toczyć wokół tomu wierszy „Pieśń pod pieśniami”. Po spotkaniu będzie można zobaczyć „Album rodzinny”, film Andrzeja Titkowa o podążaniu śladami jego lubelskich przodków ze strony matki: pradziadka Marka Arnsztajna, słynnego lekarza-społecznika oraz prababki Franciszki Arnsztajnowej, poetki i działaczki niepodległościowej. W programie przypomnimy, co mówił o tym filmie jego twórca.

Tuż po godzinie 7.00 Grażyna Lutosławska.

Exit mobile version