„Poezja Miasta” to hasło i kierunek działań tegorocznej, 10. edycji Festiwalu „Miasto Poezji” w Lublinie. Przez te 10 lat festiwal, dzięki swojej wyjątkowej atmosferze i tradycji stał się przestrzenią do rozmów o poezji, spotkań z poetami, a także do prowadzenia różnorodnych działań społeczno-artystycznych popularyzujących poezję.
Przy okazji 10. edycji chcemy powrócić do początków festiwalu i skupić się na tym, że – jak mawiał prof. Władysław Panas – „Lublin jest Księgą”. Nie mogliśmy postąpić inaczej! Jubileusz “Miasta Poezji” zbiega się przecież z Wielkim Jubileuszem 700-lecia Miasta Lublina.
Agorą „Miasta Poezji” jest Brama Grodzka. To tu bije serce „Miasta Poezji”. To tu, w Sali Czarnej, odbędą się spotkania z poetami. Wśród gości obecnej edycji festiwalu znajdą się m. in.: Ryszard Krynicki, Jacek Podsiadło, Joanna Mueller-Liczner, Marcin Sendecki, Agnieszka Wolny-Hamkało, Waldemar Michalski, Andrzej Titkow, Piotr Matywiecki, Piotr Mitzner, Konrad Góra, Joanna Żabnicka, Janusz Drzewucki, Karol Maliszewski i wiele poetek i poetów tu niewymienionych.
Szczególnie ważne są dla nas „Mieszkania Poezji”, czyli spotkania w mieszkaniach prywatnych. Tak więc współtwórcami i animatorami festiwalu są również ci, którzy w swoich mieszkaniach tworzą wydarzenia inspirowane poezją. W tym roku „Mieszkania Poezji” odbędą się także w lubelskich Domach Pomocy Społecznej. Szczegółowy program „Mieszkań Poezji” można znaleźć pod linkiem: http://teatrnn.pl/miastopoezji/program/
Duchowym patronem lubelskich spotkań poetyckich jest Józef Czechowicz, a siedmiokrotnie przyznana nagroda „Miasta Poezji” nazwana została „Kamień” – tak jak tytuł pierwszego tomu wierszy poety z roku 1927.
Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów Wielkiego Jubileuszu 700-lecia Miasta Lublin.
Szczegółowy program festiwalu zawierający program Mieszkań Poezji, Terytoriów Poezji i Małego Miasta Poezji można znaleźć tutaj: www.miastopoezji.pl
Organizatorzy:
Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” ul. Grodzka 21, 20-112 Lublin
Dom Słów, ul. Królewska 17/ Żmigród 1
Patronat medialny: Polskie Radio Lublin
Fot. Alicja Z´miel, Maciej Bielec, Marcin Butryn, Bad Cat Studio /materiał organizatora/