– Podejmowanie decyzji inwestycyjnych w nieruchomościach o skomplikowanej strukturze własnościowej jest trudne – mówił na antenie Polskiego Radia Lublin wiceprezes PGE Dystrybucja, Andrzej Pruszkowski (na zdjęciu), były prezydent Lublina. Odniósł się w ten sposób do wczorajszej katastrofy budowlanej przy ul. Lubartowskiej w Lublinie, gdzie w jednej z kamienic zawalił się strop. – Współczuję mieszkańcom – przyznał w rozmowie z Tomaszem Nieśpiałem.
Kamienica z 1900 roku ma kilku współwłaścicieli prywatnych. 38% udziałów w niej ma miasto, reprezentowane przez Zarząd Nieruchomości Komunalnych w Lublinie. Przyczyny katastrofy bada nadzór budowlany oraz prokuratura.
– Jestem bardzo zainteresowany transportem elektrycznym – podkreślił gość zapytany o innowacyjny projekt, który związany jest z tworzeniem infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych. – Chcemy, żeby pojazdy elektryczne pojawiły się w polskim transporcie – już nie tylko zbiorowym, ale także indywidualnym. Wiemy, że jest to element strategii odpowiedzialnego rozwoju. Lublin w postaci naukowców z Politechniki Lubelskiej ma potencjał, który PGE Dystrybucja stara się wykorzystać, aby wesprzeć powstawanie rynku pojazdów elektrycznych w Polsce – tłumaczył.
– Jedna z przeszkód to kwestia dostępności do sieci ładowania. Rozwiązaniem jest pomysł, by wykorzystać do tego latarnie oświetlenia, które wyposażone będą w odpowiednie ładowarki (…). Docelowo takich stacji ładowania może być nieskończenie wiele – zaznaczył gość.
– Kupując auto, bierzemy pod uwagę kilka elementów – przede wszystkim cenę, ale także ekonomię eksploatacji. Pojazdy elektryczne są nieco droższe od aut tradycyjnych, co może sprzyjać kupowaniu tych drugich. Jednak kiedy uświadomimy sobie, że – pomimo wyższej ceny – koszty eksploatacji samochodu elektrycznego są bliskie zeru, to wtedy okaże się, że w ogólnym rachunku, przy umiejętnym gospodarowaniu pobraną i oddawaną do sieci energią elektryczną, nawet można na tym zarobić – mówił Andrzej Pruszkowski.
– Dla nas jako dystrybutora (tj. operatora systemu dystrybucji) istotne jest to, że pojawiająca się duża flota pojazdów elektrycznych stabilizuje pracę sieci, mamy bowiem do czynienia z mobilnymi magazynami energii. To niebywała szansa na to, żeby poprawić bezpieczeństwo dostaw i sieci (…) – podsumował wiceprezes.
ToNie / opr. MatA
Fot. PaW